Bağlantıları atla
Paranoid Kişilik Bozukluğu Nedir Genetik mi

Paranoid Kişilik Bozukluğu Nedir? Genetik mi?

Kişilik bozukluğu çeşitleri arasında karşımıza çıkan paranoid kişilik bozukluğu, insanlar için önemli bir psikolojik problem olarak ifade edilmektedir. Genellikle bireyin ergenlik döneminde ortaya çıkan ve zamanla hayatın her anına işleyen paranoid kişilik bozukluğu, insanlara güvensizlik hissi kazandırmaktadır. Hastalar bu gibi durumlarda her türlü ilişkilerinde akıl yürütme teknikleri ile mühim bir güvensizlikle karşı karşıya kalmaktadır. Ayrıca hastaların yaşamış oldukları paranoyalar günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyecek ve yaşam kalitesini düşürecek kadar yoğun olarak görülmektedir. Bu nedenle de bu rahatsızlık gibi önemli bir psikolojik sorunun mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Paranoid Kişilik Bozukluğu Nedir?

Saçma olarak kabul edilmeyen bir kurgu ve başarılı bir şekilde tasarlanmış düşünce şekli ile çevresindeki her nesne ve canlıdan şüphelenme durumu olarak tanımlanmaktadır. Aşırı güvensizlik olarak da ifade edilen bu durum, genetik, biyolojik, nörolojik ve sosyolojik nedenlerden kaynaklanabilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Paranoid kişilik bozukluğunun anlaşılabilmesi için kişilerde bazı semptomların görülmesi gerekmektedir. Belirtileri ise şu şekildedir:

  • Yeterli neden ve delil olmamasına rağmen başkalarının kendisini kullandığını ve sömürdüğünü düşünmesi,
  • Konuştuğu şeylerin kendisine karşı kötü niyetle kullanılacağını düşünmesi,
  • Devamlı olarak kin tutması, onur kırıcı davranışları ve göz ardı edilmeyi kabul etmemesi,
  • Haksız yere çevresindekilerin sadakatsiz olduğundan şüphelenmesi.

Tedavisi oldukça önemli bir konudur. Hastanın tüm yaşamını büyük ölçüde etkileyen ve yaşam standartlarını aşağıya çeken bu sorun, alanında uzman olan hekimler tarafından tedavi edilmektedir. Genel olarak kişilik bozukluklarında psikoterapi yöntemleri uygulanırken, bazen hastanın durumuna göre tedavi süreci ilaç tedavisi ile de desteklenebilmektedir.

Paranoid Kişilik Bozukluğu Genetik mi?

Bu rahatsızlığa neden olan faktörlerden biri de genetik olmasıdır. Aile bireylerinden herhangi birinde daha önce paranoid kişilik bozukluğu görülen kişilerde de bu sorun ortaya çıkabilmektedir.

Paranoid Kişilik Bozukluğu Tehlikeli mi?

Normal şartlarda tehlikeli bir durum değildir. Ancak hastanın tedaviyi kabul etmeyip ilerleme kaydetmesi ile beraber yine hasta açısından tehlikeli bir hale gelebilmektedir. Bu nedenle de bireyin mutlaka terapi görmeyi kabul etmesi ve tedavi sürecini istemesi gerekmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Paranoid kişilik bozukluğu tıpkı diğer türler gibi uzman psikologlar tarafından tedavi edilmektedir. Tedavi sürecinde psikoterapi yöntemi uygulanırken, hastanın ve hastalığın durumuna göre ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir.


Bir önceki yazımız olan Anksiyete Nedir? Anksiyete Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.