Çift Terapisi

Çift Terapisi

Aile terapisi olarak da nitelenen çift terapisi; çiftler arasında ikili ilişkilerde yaşanan ya da yaşanması muhtemel sorunların ele alındığı, yakın ilişkiler üzerine çalışmaların yapıldığı programlardır.

Çift Terapisi Nedir?

Çift terapisi nedir? Sorusu çiftlerin arasında yaşanmakta olan yakın ikili ilişkilerin uzmanlarımız tarafından verilen eğitimler ile düzene sokulması olarak belirtilebilir. Çift terapisi sadece özel ikili ilişkilerde değil, aile içindeki ikili ilişkilerde de alınabilir. Anne – çocuk, baba – çocuk, eşler ve kardeşler de çift terapilerimizden yararlanarak ilişkilerini çok daha verimli ve karşılıklı olarak mutlu olunan bir hale getirebilirler. Kişiler tarafından ikinci kişilerle girilen iletişimde her iki tarafından duygu durumu, ruh sağlığı devreye girer. Taraflardan biri ya da her ikisinin de psikolojik anlamda destek alması gereken bir durumu varsa ilişki içinden çıkılamaz bir hal alır ve sorunlar çıkmaya, giderek büyümeye başlar.

Çift Terapisinin Amacı Nedir?

Genellikle çiftler tarafından tercih edilen, ancak aile bireylerinin de ikili olarak katılabilecekleri programlar olan çift terapisinin amacı kişiler arasındaki iletişimin güçlendirilmesidir. İletişimin doğru ilerlediği ilişkiler her zaman tercih edilen ilişki türleridir. Bunun aksi halde kopukluklar, birbirini anlamama, ileri dönemlere bütün sorunlarda sürekli karşı tarafı suçlama gibi sorunlar ortaya çıkar. Çift terapisi programlarımızda evli olsun ya da olmasın çiftleri yaşadıkları sorunlar derinlemesine ele alınır. Kişiler tamamen objektif olan birine bu sorunları anlatırken ekstra rahat olurlar. Terapilerimizin amacı kişiler arasındaki çatışmaların ele alınması, çözülmesi ve bu çözümler sayesinde çok daha sağlıklı iletişim ve sağlıklı ilişkiler kurulmasını sağlamaktır. Daha çok evli çiftlerin tercih ettiği bu programlarımız çoğu zaman çıkmaza giren evliliklerin kurtarılmasını, arada çözülebilecek sorunlar varsa bunlarda doğru yolun bulunmasına yardımcı olur. Çift terapilerimizde aslında çıkmaza giren etkileşimlere çiftlerin başka boyutlardan bakabilmesi sağlanır. Başka bir deyişle empati yeteneğinin açığa çıkması sağlanır.

Çift Terapisi Kimler için Uygundur?

Evliliğinde ya da ikili ilişkilerinde sürekli sorun yaşayan kişiler ya da henüz bu sorunların başında olan, ancak daha da büyürse onulmaz bir hal alacağını fark eden kişiler çift terapisi almayı tercih ederler. Aslında doğru olan sorunlar büyümeden henüz yeni ortaya çıkmaya başladığında uzmanlarımızdan yardım almak ve bu terapilerimize katılmaktır. Ancak çift terapilerinin en önemli gerekliliği çiftlerin her ikisinin de bu programlara katılmayı kendi isteğiyle kabul etmesidir. Çift terapileri başarı oranı çiftlerin ikisinin de sorunların farkında olmasıyla ilintilidir. Bu yüzden tarafımızdan verilen çift terapilerinde de bu istek önemli rol oynar.

Randevunuzu Oluşturmak İçin Tıklayın!