Bağlantıları atla
Eyvah sismanliyorum

Eyvah Şişmanlıyorum!

Şişmanlık, insanların vücudunda birike aşırı yağ ve kilo ile oluşan bir rahatsızlıktır. Bu türden bir rahatsızlık, insanlarda pek çok farklı sağlık sorununa neden olabilirken, sağlık sorunları ise çoğu zaman psikolojik, genetik ve çevresel faktörlerle ilişkilidir. Aşırı kilolu ya da diğer bir değişle şişman olan insanlar kilo vermeme problemleri ile de karşılaşabilmekte ve kilo takıntısı ortaya çıkabilmektedir.

Şişman olan kişilerde çoğu zaman psikolojik problemler de ortaya çıkabilmektedir. Bunun aksine psikolojik sorunlar da şişmanlığa yol açabilmektedir. Buna göre günümüzde birçok insan psikolojik kilo alma durumu ile de karşılaşabilmektedir. Bu gibi durumlarda şişman olan kişilerde panik atak, depresyon ve sosyal fobi gibi birçok psikolojik sorun da görülebilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Şişmanlık Nedir?

Şişmanlık, bireyin vücudunda fazla yağların birikmesiyle oluşan bir tür rahatsızlık olarak ifade edilmektedir. Günümüzde birçok insan bu tür bir rahatsızlıkla karşı karşıya kalabilmekte ve bunun sonucunda çeşitli sağlık sorunları yaşayabilmektedir. Bu rahatsızlıklar ise çoğu zaman genetik, psikolojik ve çevresel etkenlere bağlı olarak gelişmektedir.

Şişman olan bireyler yaşadıkları birçok sağlık sorununun yanı sıra psikolojik olarak da problemler yaşayabilmektedir. Depresyon, panik atak ve sosyal fobi bu rahatsızlıkların başında gelirken, bu durum çoğu zaman bireyin fazlalık kilolarından kurtulmasına olumsuz yönde etki etmektedir. Üstelik aşırı kilo ile oluşan bu psikolojik sorunlar bireyin kilo vermesini de bir hayli zorlaştırmaktadır. Dolayısıyla bireyin bu tür olumsuzluklardan etkilenmemek adına diyete psikolojik hazırlık yapması ve olumsuzlukları göz ardı ederek kilo vermeye odaklanması gerekmektedir.

Kilo Takıntısının Nasıl Üstesinden Gelinir?

Kilo takıntısı, şişman olan bireylerde sıklıkla görülen psikolojik sorunlardan biridir. Fazla kilolar kadar insanların yaşamını olumsuz yönde etkileyen kilo takıntısı, bazen şişman olmayan kişilerde de ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda bireyin kilo takıntısını yenmesi, sağlıklı bir şekilde kilo vermesi açısından önem teşkil etmektedir. Aksi takdirde bu durum daha pek çok farklı sağlık ve psikolojik sorunu beraberinde getirebilmektedir.

Kilo takıntısı ile karşı karşıya olan her bir bireyin mutlaka bir psikolog ya da terapistten destek alması gerekmektedir. İnsanlar aşırı derece kilo aldıkların, şişmanladıklarında ve fazlalık kilolarından kurtulmak istediklerinde de psikolojik destek alarak bu süreci daha kolay bir hale getirebilmektedir. Bu gibi durumlarda uygulanan terapi yöntemleri büyük ölçüde faydalı olurken, insanlar uyguladıkları diyet e egzersizlerin yanında psikoterapi sayesinde de büyük ölçüde rahatlayabilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım


Bir önceki yazımız olan Bulimia Hastalığı: Tedavi Edilmezse Ne Olur? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.