Bağlantıları atla
Cagimizin problemi bilgisayar bagimliligi

Çağımızın Problemi: Bilgisayar Bağımlılığı

İnternet ve bilgisayar, günümüz teknoloji çağında bilginin en önemli kaynaklarından biri olarak nitelendirilmektedir. 7’den 70’e herkes merak ettiği ve aklına takılan sorunun cevabını internette aramaktadır. Üstelik kısa sürede cevaplara ulaşabilmek de mümkündür. İnternet ve bilgisayarın bu şekilde kullanımı oldukça faydalı olurken, kullanım süresinin uzadıkça uzaması çeşitli zararları da beraberinde getirebilmektedir. Bunun başında ise bilgisayar bağımlılığı gelmektedir. Bir tür psikoloji problemi olarak da değerlendirilebilen bilgisayar bağımlılığı insanların yaşamını her anlamda olumsuz olarak etkilediğinden insanların mutlaka bu sorunu aşması gerekmektedir.

Bilgisayar Bağımlılığı Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Bilgisayar Bağımlılığı Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?
Bilgisayar Bağımlılığı Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde teknoloji bağımlılığı olarak da ifade edilebilen bilgisayar bağımlılığı, gençlerin, yetişkinlerin ya da çocukların bilgisayar başında, internette ve telefonda uzun süre vakit geçirmesi ve geçirdiği vaktin farkında olmaması durumudur. Bu gibi durumlarla karşı karşıya olan kişiler gününün büyük çoğunluğunu bilgisayar ya da teknolojik aletlerin başında geçirmekte, bu ürünler olmadan gününü tamamlayamamaktadır. İnşaların psikolojisini de önemli ölçüde etkileyen bu durum, beraberinde birbirinden farklı bilgisayar bağımlılığı zararları da getirebilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Bilgisayar bağımlılığı belirtileri ve nedenleri çoğu zaman kişiye bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin; yanlış olduğunu bilmesine rağmen kişinin kendisini durduramaması, ailesini ihmal etmeye başlaması, asosyalleşmeye başlaması, bütün gününü ya da gecesini bilgisayar başında geçirmesi, yaptıkları ile alakalı yalan söylemesi, boşluk hissi, depresyon, bilgisayar başında olmadığında görülen sinir ve huysuzluk gibi durumlar bu bağımlılığın belirtileri arasında yer almaktadır. Üstelik tüm bu etkenler ayrıca internet bağımlılığı zararları olarak da gösterilebilmektedir.

Bilgisayar Bağımlılığından Kurtulmak Mümkün mü?

Kurtulmak Mümkün mü?
Kurtulmak Mümkün mü?

Yetişkinlerde bilgisayar bağımlılığı en az gençlerde ve çocuklarda olduğu kadar sık görülmektedir. İnsanların yaşamını ciddi ölçüde hasara uğratan bu bağımlılıktan kurtulmak mümkündür.

Bilgisayar bağımlılığı ile alakalı her bağımlının bir psikolog ya da psikiyatristten destek alması önerilmektedir. Bu gibi durumlarda uzmanlar genellikle danışanın ne sebeple bu duruma geldiğini araştırmakta ve bu doğrultuda bir tedavi planı oluşturmaktadır. İlaç tedavisi bu süreçte pek tavsiye edilmezken, genellikle çeşitli psikoterapi yöntemleri ile sorunun üstesinden gelinebilmektedir. Özellikle de bilişsel davranışçı terapi yöntemi, bu gibi problemler karşısında uzun vadede kesin çözüm sunabilmektedir.


Bir önceki yazımız olan Anoreksiya Nedir? Tedavi Edilmezse Ne Olur? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.