Bağlantıları atla
cekingen kisilik bozuklugu olanlara nasil davranilmali1

Çekingen Kişilik Bozukluğu Olanlara Nasıl Davranılmalı?

Çekingen kişilik bozukluğu olarak adlandırılan sorun aslında bir kişilik bozukluğudur. Özgüvenine eksik olması, sürekli utangaçlık hali, içine kapanıklık olarak kendini gösterir. Çekingen kişiliğe sahip olan kişiler genellikle toplumdan ve sosyal yaşamdan kendilerini soyutlarlar. Bunun sebebi kendilerini değersiz ve yetersiz hissetmeleridir. Yakın ilişkileri de reddeden kişiler reddedilme ve kaybetme korkusunu yoğun olarak yaşarlar. Başarısız olmaktan çekindikleri için iş yaşamlarında da verimli olamayabilirler. Mesleki anlamda önlerine fırsatlar çıksa dahi bu korkuyla reddederler.

Çekingen Kişilik Bozukluğunun Nedeni Nedir?

Çekingen Kişilik Bozukluğunun Nedeni Nedir?
Çekingen Kişilik Bozukluğunun Nedeni Nedir?

Nedeni aslında tam olarak bilinmez. Ancak uzmanlar bu sorunun nedenlerinin genetik ve biyolojik etkenlere, kişinin çocukluk döneminde ailesiyle ilişkisine, diğer çocuklarla iletişimine, sosyal etkenlere bağlı olduğunu belirtiyorlar. Bu kişilik bozukluğunun psikoloji ile yakından ilgili olduğu biliniyor. Genel olarak bu sorunun nedeni tek bir etkene bağlanmıyor. Birbiriyle bağlantılı birkaç nedenin bir araya gelmesi çekingen kişilik bozukluğu görülmesine yol açıyor.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Çekingen Kişilik Bozukluğu Olanlara Nasıl Davranmalı?

Nasıl Davranmalı?
Nasıl Davranmalı?

Çekingen kişilik bozukluğu yaşayan kişilerin aile bireyleri ve yakınları bu sorunu fark ettiklerinde mutlaka uzman bir psikoloğa yönlendirmeleri gerekir. Psikolog tarafından yapılacak olan psikoterapi seansları ile pek çok kişi bu durumdan kurtulmaktadır. Seanslarda kişiye verilen bilişsel davranış eğitimleriyle çekingenlikle başa çıkma, hangi durumlarda neler yapması gerektiği gibi konular öğretilmektedir. Kişilik bozuklularında bilinen en etkili yöntemler bu terapi seanslarıdır.

Ayrıca bu rahatsızlık olan bireylere daha özenli davranmak, bazı durumlarda kendi haline bırakmak, hiçbir konuda baskı yapmamak gerekir. Kişinin yakınlarının çekingenlikten kurtulmak için ikna etmeye çalışması, bu süreçte doğru bir dil kullanması ve doğru davranışlar sergilemesi önemlidir.

Çekingen Kişilik Bozukluğu Olanlarla Evlilik

Bu kişilerle evlilik düşünenler ilişkinin nasıl yürüyeceğini merak ederler. Diğer bireylere göre bu kişilerle iletişim kurmak biraz daha zor olsa da; imkansız değildir. Ancak daha fazla sorumluluk istediğini ve zorlu bir süreç olduğunu da bilmek gerekir. Bazı durumlarda çekingen kişilerle evlilik yapanların da psikoloğa başvurarak doğru davranış şekillerini öğrenmesi gerekebilir.


Bir önceki yazımız olan Anoreksiya Nedir? Tedavi Edilmezse Ne Olur? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.