Bağlantıları atla
Aşırı Cinsel İstek (Hiperseksüalite) Nedir?

Aşırı Cinsel İstek (Hiperseksüalite) Nedir?

Aşırı cinsel istek, psikoloji literatüründe hiperseksüalite olarak bilinen bir psikolojik problemdir. Erkeklerde daha sık görülen bu durum için satyriasis terimi kullanılırken, kadınlarda nemfomani terimi kullanılmaktadır. Aşırı cinsel istek, insanların günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyebilmekte, dolayısıyla önüne geçilmesi gerekmektedir.

Aşırı Cinsel İstek Nedir?

Aşırı Cinsel İstek Nedir?
Aşırı Cinsel İstek Nedir?

Aşırı cinsel istek; bireyin cinsel birliktelik açısından normalden çok daha yüksek düzeyde cinsel arzu duyması ya da bu yönde davranışlar sergilemesi olarak tanımlanabilmektedir. Bu gibi bir psikoloji sorunu ile karşı karşıya olan bireyler, bir günde onlarca kez cinsel birliktelik ihtiyacı hissetme ve dolayısıyla mastürbasyon yapmaktadır.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Bir tür öznel sınıflandırma olarak da ifade edilebilen aşırı cinsel istek ya da hiperseksüalite, cinsel isteğin tanımını yapmak güç olduğundan bu sınıflandırmaya dahil edilmektedir. Ayrıca kültürel normlar da bu problemi belirleyen unsurlar arasında yer alırken, cinsel normallik toplumlar arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Aşırı Cinsel İstek Nedenleri

Aşırı Cinsel İstek Nedenleri
Aşırı Cinsel İstek Nedenleri

Aşırı cinsel istek nedenleri de kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Ancak genel olarak bakıldığında kimyasal dengesizlikler bu durumun en önemli nedenlerinden biri olarak gösterilebilmektedir. Bu tür dengesizlik yaşayan insanlar alkol ve madde kullanımına ya da cinsel ilişkilere yönelebilmektedir. Öte yandan hiperseksüalite nedenleri konusunda kesin bir kanıya varılamazken, çevresel, genetik ya da psikolojik faktörlerin bu duruma etkisi olduğu da ifade edilebilmektedir. Örneğin; tiroid ve böbrek üstü bezlerinin gereğinden fazla çalışması, eşler arasındaki cinse uyumsuzluk, hormonal bozukluklar ya da tüberkloz hastalığı gibi durumlar, bu durumun nedenleri arasında yer almaktadır. Hiperseksüalite nedenlerini genel olarak örneklendirmemiz gerekirse:

  • Psikolojik rahatsızlıklar: Hiperseksüalite, birtakım psikolojik rahatsızlıklarla ilişkilendirilmiştir. Örneğin, obsesif kompulsif bozukluk (OKB), bipolar bozukluk ve anksiyete gibi türünden sorunların hiperseksüaliteyi tetiklediği düşünülmektedir.
  • Nörolojik rahatsızlıklar: Beyinin işleyişi üzerinde etkili olan nörolojik rahatsızlıklar da bir neden olarak gösterilebilmektedir. Frontal lob veya hipotalamus gibi beyinde oluşan hasarlar, cinsel dürtülerin kontrolünü kaybetmeye neden olabilmektedir.
  • Hormonal etkenler: Hormonal bozukluklar, aşırı cinsel isteğe sebep olabilir. Ağırlıklı olarak tiroid bezinin işlevindeki sorunlar, cinsel dürtülere yol açabilir.
  • Kişilik etkenleri: Kişilik özellikleri ve genetik yatkınlık, cinsel dürtüler üzerinde etkilidir.
  • Travmalar: Cinsel travmalar ya da çocukluk döneminde yaşanan cinsel istismar gibi olumsuz deneyimler, bazı kişilerde aşırı cinsel istek durumunu tetikleyebilir.
  • İlaç veya madde kullanımı: Bazı ilaçlar veya madde kullanımı, cinsel dürtüleri artırabilir ve hiperseksüaliteye yol açabilir.

Öte yandan aşırı cinsel istek belirtileri konusunda da birkaç örnek göstermek gerekirse; bireyin günde pek çok kez mastürbasyon yapması ya da ilişki isteği hissediyor olması, hiperseksüalitenin en önemli belirtileridir.

Hiperseksüalite Nasıl Önlenir?

İnsanların günlük yaşamını büyük ölçüde etkileyen ve olumsuzluklara yol açan aşırı cinsel isten durumu, tedavi gerektiren bir durum ya da rahatsızlık olarak değerlendirilebilmektedir. Bu gibi durumlarda bireylerin tedavi için müracaat edeceği uzman psikolog olurken, psikolog genellikle danışanının yaşamış olduğu bu problem hakkında araştırma yapmakta ve buna göre bir tedavi belirlemektedir. Günümüzde bu alanda tercih edilen çeşitli terapi yöntemleri oldukça etkili olurken, birey bu durumla nasıl başa çıkabileceğini öğrenmekte ve uzun vadede probleminin üstesinden gelebilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım


Bir önceki yazımız olan Anoreksiya Nedir? Tedavi Edilmezse Ne Olur? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.