Bağlantıları atla
Cinsel terapi nedir

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsellik, hemen hemen her yetişkin insanın hayatında önemli faktörlerden ve hatta ihtiyaçlardan biridir. Cinsellik denildiğinde akla yalnızca cinsel birleşme gelmezken, ayrıca duygusallık, sevgi, aşk, dokunsal, iletişimsel, paylaşımsal yakınlaşma gibi durumlar da yine cinsellikle yakından ilişkili olan durumlardır. İnsanlar yaşadıkları bu gibi duygu ve durumlarda çeşitli problemlerle karşılaştıklarında yaşamları olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Cinsellik konusunda problem yaşayan insanlar ya da çiftler içinse cinsel terapi ya da evlilik terapisi gibi tedavi yöntemleri önerilmektedir.

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel Terapi Nedir?
Cinsel Terapi Nedir?

Günümüzde pek çok insan ilk defa duyduğunda “cinsel terapi nedir?” sorusunun cevabını merak etmektedir. Cinsellikle alakalı yaşanan problemler konusunda uzun yıllar eğitim alan ve deneyim edinen terapist, psikolog ya da psikiyatristlerin hastaya ya da çiftlere uygulamış olduğu bir terapi yöntemi olarak ifade edilmektedir. Bir çeşit kognitif davranış tedavisi olarak da tanımlanabilen terapi, insanların bu alanda yaşamış olduğu her türlü problem için en kesin tedavi yöntemi olarak da değerlendirilebilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Genellikle alanında uzman olan terapist tarafından gerçekleştirilen bu tedavi yöntemi için doğru bir doktor tercih edilmesi de oldukça önemlidir. Cinsel terapistin kendi meslek etik kurullarının yanı sıra açık görüşlü, cinselliğe pozitif yaklaşan, tarafsız, hoşgörülü, farklılıklara saygı duyan bir uzman olması gerekmektedir.

Cinsel Terapide Başarı Oranı Nedir?

Cinsel terapide başarı oranı yüksektir. Günümüzde birçok kadının maruz kaldığı vajinismus problemine kesin çözüm sunan terapi yöntemi, bu gibi cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde en hızlı yanıt veren yöntem olarak değerlendirilir.

Ağrılı cinsel ilişki (disparoni) de cinsel terapiye en hızlı yanıt veren işlev bozukluklarından biridir. Disparonide bedensel sebeplere bağlı olarak kadınlarda uyarılma bozukluğuna yol açan nedenlere yönelik terapi uygulanır. Ayrıca diğer cinsel sorunlar karşısında da terapinin önemi büyük olurken, başarı oranı yüksektir.

Cinsel Terapi Süreci Nasıl İşler?

Cinsel yaşam, aile ve ilişkiler açısından vazgeçilmez bir etkendir. Günlük hayatın güçlükleri, stres, bilgi ve tecrübe eksikliği, yanlış inanç ya da yetiştirilme tarzı çiftler arasında birçok cinsel problemin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Çözüme kavuşturulmayan problemler, aile ve ilişkilerin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi konusunda kritik sorunlar doğurabilir. Üstelik yaşama yönelik haz kaybına ve hayat kalitesinin düşmesine neden olabilir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Cinsel sorunlara yönelik yürütülen terapi sürecinde insan bedenindeki cinsel bölgelerin anatomisinden bahsedilerek cinsellik kavramı anlatılır. Çiftlerin ya da bireyin cinsellik ile cinsel bölgeler dair doğru bilgiye ulaşması sağlanır. Bu bilgilendirme sözlü olduğu gibi yazılı ve görsel materyallerle desteklenir, çiftlere ev ödevleri verilerek cinsel terapi gerçekleştirilir. Çiftler arasındaki gerginliğin ve çekingenliğin giderilmesi sağlanır. Tüm bunların yanı sıra seanslarda sunulan öğretilerin aşk oyunlarıyla pekiştirilmesine yardımcı olunarak eğitimin kalıcılığı sağlanır.

Cinsel Terapi Nasıl Yapılır?

Cinsel terapi, alanında uzman olan psikolog ve terapistler tarafından gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem sayesinde cinsel yaşamda problem yaratabilecek çeşitli faktörler değerlendirmeye alınır. Cinsel ilişkinin önüne geçen fiziksel etkenler, cinsel istek yoğunluğu ya da kronik hastalıklar terapi sayesinde tespit edilir ve çözümü için tedavi planlaması yapılır.  

Birçok psikolojik problemin tedavisinde olduğu üzere cinsel terapi sürecinde de duygular, tecrübeler ve düşünceler paylaşılır. Problemin kaynağına bağlı olarak terapist çiftlerle birlikte ya da tek tek görüşme sağlayabilir. İlk seanslarda tespit edilen cinsel sorunların kaynağının kişiler tarafından kabul edilmesi gerekir. Böylelikle sorunun nasıl kontrol edilebileceği konusunda çalışmalara başlanabilir. Terapi boyunca uzman psikolog ya da terapistin cinsellikle alakalı önerdiği kitapların okunması ve egzersizlerin yapılması da son derece faydalı olacaktır.

Cinsel Terapi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Hangi Durumlarda Gereklidir?
Hangi Durumlarda Gereklidir?

İnsanların yaşamış olduğu çeşitli cinsel sorunlar için gerekli olabilmektedir. Örneğin; vajinismus, erken boşalma, sertleşme sorunları, kadınlarda ağrılı cinsel ilişki, kadın ve erkeklerde cinsel işlev bozuklukları, kadınlarda uyarılma bozukluğu ya da erkeklerde orgazm sorunları, cinsel terapi gerektiren problemler arasında yer almaktadır.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Günümüzde Türk toplumunda yaşanan cinsel sorunlardan da bahsetmek gerekirse; eğitimsizlik nedeniyle yaşanan problemler, cinsellikle alakalı bilinen yanlış inanış ve bilgiler, yetiştiriliş biçimi ve bunun gibi etkenler de çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Bu gibi durumlar karşısında bireylerin mutlaka bir psikolog ya da terapistten evlilik terapisi, cinsel terapi görmesi gerekmektedir.

Psikolog ve bu alanda uzman olan terapistler öncelikle danışanlarına cinsel organların anatomisini, fizyolojisini, işleyişini, yanlış inanışları ve doğrularını anlatmakta ve neler yapılması ya da yapılmaması gerektiğini öğretmektedir. Böylelikle sorunlarının üstesinden gelebilmesine de yardımcı olabilmektedir.


Bir önceki yazımız olan Paranoid Kişilik Bozukluğu Nedenleri Nelerdir? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.