Bağlantıları atla
Bunalimda olan birine nasil yardimci olabilirsiniz

Bunalımda Olan Birine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Depresyon çağımızın hastalıklarından biridir. Çevremizdeki kişilerden, yakınlarımızdan veya arkadaşlarımızdan biri psikoloji anlamında ve ruhsal olarak zorluklar içindeyse onun için yapabileceğimiz bir şeyler elbette vardır. Ancak çoğumuz bu gibi durumlarda ne yağacağımızı, karşımızdakine neler söyleyerek onun daha iyi hissetmesini sağlayabileceğimizi, nasıl destek vereceğimizi bilemeyiz. Aşağıdaki öneriler depresyonda olan ya da depresyona girme eğiliminde olan yakınlarımıza nasıl davranmamız gerektiğiyle ilgili fikir verecektir.

Yanında Olun!

Bunalımda olan kişinin yanında olmak için çaba harcayın. Elini sıkı sıkı tutmak, omzuna dokunmak gibi fiziksel temaslarla yanında olduğunuzu ona da hissettirin.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Desteğe Hazır Olduğunuzu Söyleyin!

Depresyona girme belirtileri gösteren kişiye destek vermek için her zaman hazır olduğunuzu söyleyin. Böylece kendisini yalnız ve güçsüz hissetmesini engelleyebilirsiniz.

Onu Dinleyin!

Ruhsal durumu iyi olmayan kişiye bunalımda olma sebeplerini uygun bir dille sorun, onu dinleyin.

Kötü Örnekler Göstermeyin!

Depresyon kişinin ruhsal olarak zaten acı çekmeye meyilli olması halidir. Onunla aynı durumda olan kişileri örnek vermekten kaçının. Bunun hiçbir faydası olmayacağı gibi ona yaşadıklarının küçümsendiği hissi verir.

Akıl Vermeyin!

Bunalımda olma hali kişinin mantık yürütme yeteneğini de zayıflatır. Kişinin duygusal sorunları azalmadan ona akıl vermek, nasihat etmek de sağlıklı değildir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Birlikte Yürüyüşe Çıkın!

Doğada yürüyüşler yapmak ve temiz hava almak depresyon üzerinde olumlu etki eder. Bunalımda olan kişi itiraz etse dahi onu yürüyüş yapmaya ikna edin.

Yükünü Hafifletin!

Kişilerin bunalımda girme nedeni bazen ağır sorumlulukları olabilir. Yapması gerekenlere yetişemeyenler depresyona girerler. Böyle bir durumda olan birinin sorumluluklarını azaltmak adına işlerini yapabilir, daha iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Pozitif Şeyleri Gösterin!

İnsan doğası gereği depresyonda olmasa bile olumsuzlukları düşünür. Bunalımda olan kişilerde bu düşünceler daha yoğunlaşır. Bu kişilere göremediği pozitiflikleri göstermek, fark etmesini sağlamak olumsuz duygulardan kurtulmasını sağlayabilir.

Psikolog Desteği Önerin!

Bunalımda olan kişilere yakınlarının yardımcı olması tabii ki önemlidir. Ancak doğru olan bunun bir psikolog yardımıyla çok daha kolay ve profesyonel olarak çözüme ulaşabileceğinin bilinmesidir. Bedensel sağlığımız kadar önemli olan ruh sağlığımız uzman psikologlar tarafından uygulanacak terapi yöntemleriyle sorunsuz hale getirilebilir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım


Bir önceki yazımız olan Anoreksiya Nedir? Tedavi Edilmezse Ne Olur? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.