Bağlantıları atla
Çekingen Kişilik Bozukluğunu Yenmek Mümkün mü?

Çekingen Kişilik Bozukluğunu Yenmek Mümkün mü?

Çekingen kişilik bozukluğu olan kişiler, bu rahatsızlığın farkına uzun yıllar boyunca varamayabilirler. Çünkü genel olarak bu tip kişiler kendilerini toplum içerisinde “çekingen” olarak sıfatlandırmakta ve dolayısıyla herhangi bir psikolog yardımı almayı düşünmemektedir.

Genel olarak bu bireyler kendilerini sürekli olarak yetersiz hissetmektedir. Başkaları gibi düşünemediklerini, bir şeyleri yapamayacaklarını ya da başaramayacakları hissini kapılırlar. Birey zamanla kendisini toplumdan soyutlar, kendisini “beceriksiz ve çekingen” olarak yorumlar, sosyal yaşantı olarak da kendilerini geliştiremezler.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Çekingen, başka bir deyişle kaçınmacı kişilik bozukluğu pek çok farklı faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Genetik yatkınlık ya da beyin fizyolojisindeki sorunlar kaçınmacı kişilik bozukluğu nedenlerine birer örnek olarak gösterilebilmektedir. Diğer yandan erken dönemde yaşanan olumsuz ve acı veren travmalar, ebeveynlerin çekingen ve utangaç yaklaşımları da çekingen kişilik bozukluğu nedenleri arasında yer almaktadır.

Çekingen Kişilik Bozukluğunu Yenmek Mümkün mü?

Cekingen Kisilik Bozuklugunu Yenmek Mumkun mu1

Çekingen kişilik bozukluğunu yenmek uzun bir tedavi süreci gerektirir. Bireyin psikoloji bakımından yoğun bir tedavi altında olması takdirinde bu hastalığın yenilmesi mümkündür. Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin temas halinde olduğu kişiler de hastalık hakkında bilgilendirilmelidir. Çünkü birey sürekli olarak korkulu, kaygılı ve endişeli tavırlar sergileyecektir. Başkaları tarafından “alay konusu” olabileceklerini düşündükleri için iletişim kurmaktan çekinecek ve içlerine kapanacaklardır.

Çevredeki bireylerin bilgilendirmesi çekingen kişilik bozukluğunu yenmek konusunda fayda sağlayacaktır. Çevresel faktörlerin ve baskıların azaltılması, iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Çekingen Kişilik Bozukluğu Nasıl Yenilir?

Çekingen Kişilik Bozukluğu Nasıl Yenilir?
Çekingen Kişilik Bozukluğu Nasıl Yenilir?

Çekingen kişilik bozukluğunu yenmek için bireyin sosyal ve mesleki faaliyetlerine odaklanmak gerekir. Çünkü temel olarak birey bu alanlarda problem yaşamaktadır. Düşük özgüven sahibi olunması, reddedilmeye karşı aşırı hassasiyet gösterilmesi, bireylerin iletişim kurmasını zorlaştırmaktadır.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Zaman içerisinde bireyler daha da içe dönük bir hale gelebileceği için çevredeki bireyler uyarılmalıdır. Bu bireyler mutlaka çekingen kişilik bozukluğu yaşayan bireyler ile iletişim kurmaya, onları dinlediğini belirtmeye özen göstermelidir. Toplum içerisine kazandırmak amacıyla takım çalışması faaliyetlerine girilmelidir.

Psikoloğa Danışabilirsiniz!

Psikologlar tarafından uygulanan grup ve bireysel terapi yöntemleri de hastalığın tedavisinde uygulanmaktadır. Bu yöntemler, bu hastalık tipine sahip olan kişilerin bir araya gelerek destek bulmasını sağlamaktadır. Bireyler yaşamış oldukları problemleri anlatarak rahatlamaktadır. Aynı zamanda benzer belirtilerin bulunması iletişimi kolaylaştıracağı için çekingenlik duymadan yaşamış oldukları problemleri dile getirebilmektedirler.

Çekingen kişilik bozukluğu tedavisi olarak ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. Hangi tedavi yönteminin uygulanması gerektiğine uzman bir hekimin karar vermesi gerekir. Bunun için mutlaka bir psikoloğa danışmalı, destek almalısınız.


Bir önceki yazımız olan Kişilik Bozukluğu Tedavi Edilmezse Ne Olur? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Yorum bırakın

  1. merhabalar. ben çok utangaç birisiyim.
    en yakın arkadaşımda olsa onun yanında yemek yemek veya birşeyler içemiyorum. ya da birisi bana “—yemek ister misin / —içmek ister misin” diye sorduğunda “isterim” diyemiyorum, her zaman “hayır” diyorum. çevremde böyleyim, aile içinde ise sadece annemin yanında rahat olabiliyorum. üvey babam var, onun yanında asla rahat yemek yiyemiyorum. öz babamın yanında da rahatça yemek yiyemiyorum. sadece annemin yanında rahat hissediyorum. mesela üvey babam markete gittiğin de bana “marketten birşey ister misin ?” diye sorduğunda “hayır” diyorum. bu herkes için geçerli fakat sadece annem’e söyleyebiliyorum. ben bu özelliğimden aşırı rahatsızım. bunun, çocukluktan geldiğini düşünüyorum. ilkokul–ortaokul zamanındayken birisi benden birşey istediğinde (kalem, silgi vb.) ben buna cevap olarak “hayır, alamazsın” diyemiyordum. çünkü benimle küseceğini ya da kavga edeceğini düşünüyodum. yani şuan aklımda öyle kalmış… fakat şuan da öyleyim, birisi bana “alabilir miyim” diye sorunca alamazsın diyemiyorum. cimri gibi gözükmek istemiyorum. açıkçası hem utangacım hem de çekingenim. fikirlerimi- düşüncelerimş rahatça söyleyemiyorum, ama yazarak rahatça anlatabiliyorum. ben bu rahatsızlığımdan kurtulmak istiyorum.

    1. Aynı sorun bendede var kardeşim aşırı çekingenimki sana kardeşim derken bile acaba yanlış cümlemi kullandum yoksa o u küçümsedimmi diye hep düşünüyorum odaklanamıyorum artık geçmiş olsun sen iyikeşebimdinmi peki iyileştiysen nasıl oldu yardım edersen mutlu olurum

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.