Bağlantıları atla
Yükseklik Korkusu (Akrofobi) Nedir? Tedavisi Mümkün mü?

Yükseklik Korkusu (Akrofobi) Nedir? Tedavisi Mümkün mü?

Günümüzde pek çok insanın akrofobi, yani yükseklik korkusuna sahip olduğu bilinen bir gerçektir. Akrofobi, insanların günlük yaşamını dahi olumsuz yönde etkileyen bir tür anksiyete bozukluğu, bir psikoloji problemidir. Balkona çıkmak, pencereden bakmak gibi sıradan ve günlük eylemleri dahi yapmakta zorluk çıkaran bu problem, mutlaka tedavi gerektirmektedir.

Yükseklik Korkusu Nedir?

Yükseklik Korkusu Nedir?
Yükseklik Korkusu Nedir?

Akrofobi, yüksek olan yerlerden aşırı derecede korkma durumu olarak tanımlanmaktadır. Bu korkuya sahip olan bireyler yüksek katlar için asansör, merdiven ve bu gibi yüksekliklerden aşırı derecede korkmakta ve hatta yüksekliği düşünürken dahi bir korku yaşamaktadır. Halk arasında yüzde 2 ila 5 arasında görülen bu korkuya daha çok kadınlarda rastlanmaktadır.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Akrofobi gibi bir psikoloji problemi ile karşı karşıya olan kişiler yerden belli bir miktarda yükseğe çıktığı zaman kendisini gergin hissetmekte ve hatta uçağa dahi binememektedir. Yükseklik korkusu belirtilerinden bahsetmek gerekirse; yükseğe çıkıldığı andan itibaren anksiyete, panik atak, baş ağrısı, kontrol kaybı, baş dönmesi, şiddetli kalp çarpıntısı, gerilme ve kaslarda gerginlik olarak kendisini göstermektedir. İnsanların daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için bir uzmandan destek alması önemlidir.

Yükseklik Korkusu Neden Olur?

Akrofobi nedenleri çoğu zaman kişiye göre değişiklik gösterirken, bu durumda çocukluktan itibaren yaşanan korkular göz önünde bulundurulmaktadır. Örneğin; bireyin küçükken yaşamış olduğu travmatik olaylar, genetik etkenler, doğuştan gelen korku, bilişsel ön yargı ve bunun gibi daha pek çok problem akrofobi nedenleri olarak gösterilebilmektedir.

Yükseklik korkusuna sahip olan bazı ciddi davranışlara neden olabilmektedir. Günlük aktiviteleri yapmaktan dahi çekinen bu insanlar, çalıştıkları işlerde de problem yaşayabilmekte ve yaşam kalitesi ne yazık ki düşebilmektedir.

Yükseklik Korkusunun Tedavisi Mümkün mü?

Tedavisi Mümkün mü?
Tedavisi Mümkün mü?

Akrofobi, elbette ki tedavisi mümkün olan bir durumdur. Akrofobi hastaları bu gibi durumlarda uzman bir psikologdan destek alabilmekte ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Bu gibi durumlarda uzmanlar hastalara çeşitli psikoterapi yöntemleri uygulayabilirken, özellikle de bilişsel davranışçı terapi ve maruz bırakma terapisi gibi yöntemler oldukça etkili olmaktadır. Bu sayede uzun vadede yükseklik korkusundan kurtulabilmek ve anksiyete halinde durumla başa çıkabilmek mümkün hale gelmektedir.


Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Özgüven Eksikliğinde Anne ve Babalar Neler Yapabilirler? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.