Bağlantıları atla
Vajinismusu Nasıl Yenerim?

Vajinismusu Nasıl Yenerim?

Bir tür kadın hastalığı olarak bilinen vajinismus, psikoloji ile yakından ilişkili olan bir problemdir. Günümüzde pek çok kadının evliliğini ya da ilişkisini olumsuz önde etkileyen bu durum, genellikle kadının ilişkiye girmesine engel olmakta ya da ağrılı ve acılı bir ilişki yaşamasına neden olmaktadır.

Hastalığa genel olarak bir tanımlama yapmak gerekirse cinsel birliktelik yaşayamama ve korkma durumu olarak ifade edilmektedir. İlişkinin ön hazırlık aşamasında herhangi bir problem olmamasına ve hatta olağanca seyretmesine rağmen birleşme esnasında kadının istemsizce kendisini ve kaslarını sıkması ile birleşmeyi engellemesi durumu olarak tanımlanmaktadır. Bu türden bir psikoloji problemi ile karşı karşıya olan kadınlar çoğu zaman bacaklarını kapatarak da ilişkiye engel olabilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Vajinismusu Nasıl Yenerim?

Vajinismusu Nasıl Yenerim?
Vajinismusu Nasıl Yenerim?

Kadınların yaşamında ciddi problemlere neden olan ve mutlaka üstesinden gelinmesi gereken bir problemdir. Üstelik günümüzde de birçok kadında görüldüğünden, “vajinismusu nasıl yenerim?” sorusuna da sıklıkla yanıt aranmaktadır.

Kadınların büyük çoğunluğu profesyonel bir tedaviye gerek olmadan evde yapmış olduğu egzersizlerle bu hastalığın üstesinden gelebilmektedir. Örneğin; rahatlama ve nefes egzersizleri, ayna egzersizi, genital masaj ve dokunma, kegel egzersizi ve parmak egzersizi, evde uygulanabilecek tedavisi yöntemleridir.

Kadınlar düzenli ve derin nefesler alarak günlük sıkıntılarından, ruhsal ve bedensel problemlerinden sıyrılabilmekte ve rahatlama yaşayabilmektedir. Dolayısıyla rahatlama ve nefes egzersizleri tedavisi konusunda fayda sağlamaktadır. Bunun egzersizleri ayna egzersizleri ile desteklemek de bu aşamada önem teşkil etmektedir.

Öte yandan vajinismusu yenme konusunda en önemli adımlardan biri genital masaj ve dokunma olurken, bu sayede kegel egzersizleri sayesinde de genital kasları kontrol altına alabilmek mümkündür. Ancak evde kendi başına bu sorunun üstesinden gelemeyen hastalarınsa mutlaka bir psikolog ya da uzmandan destek alması gerekmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Vajinismus Tedavisi Nasıl Olur?

Tedavisi Nasıl Olur?
Tedavisi Nasıl Olur?

Vajinismus tedavisi pek çok farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilmektedir. Ancak bu gibi rahatsızlıklarda en çok fayda sağlanan yöntem terapi yöntemleri olarak bilinmektedir. Genellikle psikolog ya da terapistler tarafından sunulan bu tedavide genellikle çiftler beraber destek almakta ve kısa sürede uzun vadeli çözüm elde edebilmektedir. Bu anlamda tedavi ücreti de uygulana yönteme ve süresine göre değişiklik gösterirken, genellikle insanların bütçesini aşmayacak düzeyde olmaktadır.


Bir önceki yazımız olan Şizoid Kişilik Bozukluğu Olan Kişilere Nasıl Davranılmalı? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.