Bağlantıları atla
Terk edilme korkusu nasil yenilir

Terk Edilme Korkusu Nasıl Yenilir?

Her ne kadar çok fazla dile getirilmese de günümüzde pek çok insan terkedilme sendromu ile karşı karşıyadır. Özellikle de yakın ilişkilerde yaşanan bu duygu ve durum, bireyin yaşamını olumsuz yönde etkilemekte, ilişkilerine zarar vermektedir. Terk edilme duygusunun daha çok güven kaynaklı ve geçmişte yaşanan travmalardan kaynaklandığı düşünülürken, bu problemin üstesinden gelebilmek için bazı çözüm yollarının aranması gerekmektedir. Üstelik pek çok uzmanın önemli bir psikoloji sorunu olarak gördüğü terk edilme korkusu, üstesinden gelinmediği takdirde daha önemli sorunlara yol açabilmektedir.

Terk Edilme Korkusu Nedir?

Terk Edilme Korkusu Nedir?
Terk Edilme Korkusu Nedir?

Terk edilme korkusu, kişinin annesi, babası, kardeşleri, eşi ya da sevgilisi gibi yakın ilişkilerinde bırakılıp gidileceği, terk edileceği konusunda yaşanan bir korkudur. Bir tür anksiyete ve kaygı bozukluğu olarak da ifade edilebilen bu problem, terkedilme sendromu şeklinde de nitelendirilebilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Günümüzde hemen hemen insanın yakın ilişkilerinde yaşamış olduğu bir duygu olan korku, oldukça normal ve insanı bir duygu olarak kabul edilmektedir. Ancak bu durum bazı insanlarda aşırı düzeyde yaşanırken, anksiyete olarak görülebilmektedir. Bu şekilde olan korkular problem olarak algılanmalı ve üstesinden gelebilme konusunda çözüm yolları üretilmelidir.

Terk Edilme Korkusu Neden Olur?

Terk edilme korkusu nedenleri çoğu zaman kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Genel olarak bu nedenlerden bahsetmek gerekirse; bireyin daha önce, özellikle de çocukluk döneminde yaşamış olduğu travmalar, çok sevdiği bir yakınını kaybetmiş olması, ebeveynleri tarafından terk edilmiş olması, güven problemleri ya da bunun gibi daha pek çok etken, bu korkunun nedenleri olarak örneklendirilebilmektedir.

Terk Edilme Korkusu Nasıl Yenilir?

Nasıl Yenilir?
Nasıl Yenilir?

Terk edilme korkusu yenmek için bazı insanların kendisine göre yöntemleri bulunmaktadır. Ancak pek çok insan bu durumun üstesinden ne yazık ki kendi başına gelememektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir psikolog, terapist ya da psikiyatristten profesyonel bir yardım alınması gerekebilir. Uzmanlar bu gibi durumlarda problemin kaynağına yönelik araştırmalar yaparak en doğru çözümü terapi ile sunabilmektedir.

Bunun dışında bu korkuyu yenmek için bireyin tüm enerji ve pozitif düşüncelerini sevgisine aktarmak, güven duygusunu pekiştirmek ve bu gibi yöntemler denemek de faydalı olacaktır.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım


Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Özgüven Eksikliğinde Anne ve Babalar Neler Yapabilirler? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.