Bağlantıları atla
Çocuklara Ödül/Övgü Nasıl Verilmelidir?

Çocuklara Ödül/Övgü Nasıl Verilmelidir?

Çocuk gelişiminin önemli konularından biri de çocukları ödüllendirme ve onları övmedir. Ebeveynler çocuklara ödül ve övgü sunarken hangi konularda bunu gerçekleştirdiğine dikkat etmelidir aksi takdirde çocuk oldukça yanlış düşünceler içerisinde bulunacak ve psikolojik gelişim sürecinde bozulmalar, kişilik bozuklukları gibi problemler ortaya çıkacaktır.

Çocuklara Ödül

Çocuklara Ödül
Çocuklara Ödül

Çocuklarınızı ödüllendirirken dikkatli olmalısınız. Çocuk ödül aldığı takdirde daha başarılı olmak adına takdir ettiğiniz konuyu sürekli olarak tekrarlayacaktır. Örneğin çocuğunuzun çizmiş olduğu resim karşılında onu çikolata ile ödüllendiriyor ve ne kadar güzel bir resim çizdiğini söylerseniz, çocuk bir daha ödül ve övgü alabilmek adına yine resim çizmek isteyecektir. Bu nedenle ebeveynler çocuklara ödül verme ve övgü dolu sözler söyleme konusunda hassas ve dikkatli davranmalıdır.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Çocuklar Nasıl Ödüllendirilmeli?

Nasıl Ödüllendirilmeli?
Nasıl Ödüllendirilmeli?

Çocuk gelişiminde ödüllendirme ve övgü vermek, pozitif ve başarılı geri bildirimler almanızı sağlar. Çocuğa iyi bir alışkanlık kazandırmak için de çocuklara ödül verme ve övgü sistemi kullanılabilir. Ödül ve övgü çocuktaki psikoloji bakımından “Bunu yaparsam ailem beni seviyor” ya da “Bunu yaparsam ailem benimle gurur duyuyor olarak algılayacaktır.

Toplum kurallarını öğretme, çocuğun yeteneklerini geliştirme, bu yetenekleri keşfetme, sorumluluk bilinci kazandırma gibi pek çok konuda ödül sistemi uygulanması, çocuğun kendine duymuş olduğu özgüveni de arttıracaktır.

Çocuklar Nasıl Övülmeli?

Çocuklarınıza karşı övgü sözcükleri de kullanırken kendinize bir çizgi belirlemelisiniz. Çocuğunuzun yaptığı kötü bir davranış karşısında kesinlikle “Aferin”, “Bravo” gibi kelimeler kullanmamalısınız. Çocuklara övgü dolu cümleler kullanırken vermiş olduğu bir sorumluluğu yerine getirdiğine, bir başarı elde ettiğine emin olmalısınız. Aksi takdirde çocuğunuz şımarık biri olarak yetişecektir.

Çocuklarınıza yönelik kullanabileceğiniz övgü kelimeleri şu şekilde sıralanabilir:

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

  • Bravo!
  • Aferin!
  • Harikaydın!
  • Bunu senden daha iyi kimse yapamazdı
  • İşte benim oğlum/kızım!
  • Seninle gurur duyuyorum…
  • Hemen nasıl da kavradın, bravo!
  • Beni çok mutlu ettin…

Bu tarz cümleler kurulması çocuğunuzun kendisine karşı güven duymasını sağlar. Bir çok psikolog gelişim sürecinde olan çocuklara karşı ebeveynlerin bu tip çocuklara övgü cümleleri kullanmasını önerir. Çünkü çocukların ilerleyen yaşlarda kendine güven duyabilmesi ve cesur olabilmesi için henüz daha küçük yaştayken ödüllendirilmesi ve övgü verilmesi şarttır.


Bir önceki yazımız olan İnternet Bağımlılığını Önlemek için Neler Yapılabilir? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.