Bağlantıları atla
izoid Kişilik Bozukluğu Tedavi Edilmezse Ne Olur

Şizoid Kişilik Bozukluğu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Şizoid kişilik bozukluğu, adından da anlaşılacağı üzere bir tür kişilik bozukluğu olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde en sık karşımıza çıkan psikoloji problemlerinden olan şizoid kişilik bozukluğu, bireyi yalnızlığa iten bir durumdur. Tedavisi edilmesi gereken bu problem, bireyin anlamlı ilişkilerden uzak durmasına, yüzeysel bir yaşam sürdürmesine, sosyal aktivitelerden ve ilişkilerden kaçınmasına neden olabilmektedir. Dolayısıyla tedavi gerektiren bu rahatsızlık tedavi edilmezse yaşam kalitesinin düşmesine ve bununla beraber çeşitli psikolojik sorunlarına da neden olabilmektedir.

Şizoid kişilik bozukluğuna sahip olan bireylerde bu hastalığın en önemli nedeni ailesel problemler olarak gösterilebilmektedir. Çocukluk döneminde aile ilgisinden, sevgisinden uzak bir şekilde yalnız olarak büyüyen bireyler, yetişkinlik döneminde bu gibi kişilik bozuklukları ile karşı karşıya kalabilmektedir. Aynı zamanda ihmal ya da istismar gibi durumlar da nedenlerinden biri olarak gösterilebilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Şizoid Kişilik Bozukluğu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Diğer pek çok kişilik bozukluğu gibi tedavi gerektiren bir durumdur. Bu gibi durumlarda tedavi edilmezse başka sağlık sorunlarına da neden olabilmektedir. Örneğin; obsesif kompülsif bozukluk, majör depresyon gibi problemler, bu hastalığın tedavisinin gerçekleştirilmemesi durumunda ortaya çıkabilmektedir.

Şizoid Kişilik Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavisi çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilebilmektedir. Genel olarak uygulanan ve en etkili olduğu düşünülen yöntemler bilişsel davranışçı psikoterapi, grup terapisi ve ilaç tedavisidir. Özellikle de bilişsel davranışçı terapi en etkili yöntem olarak uygulanırken, bazı durumlarda hastalığın seviyesine göre ilaç tedavisine de başvurulabilmektedir.

Genellikle psikolog hekimler tarafından tedavi edilmektedir. Bu gibi bozukluklarda uygulanan psikoterapi yönteminde davranışların değiştirilebilmesi için çalışılmaktadır. Sosyal durumlarda bireye duygu ve düşüncelerin nasıl değiştirilebileceğini öğreten bilişsel davranışçı psikoterapi yöntemi, uzun vadede başarı sağlayabilmektedir.

Bunun yanı sıra grup terapisi de başarılı bir yöntem olarak uygulanmaktadır. Genellikle başkalarıyla aynı sorunları yaşayan bireyler sorunlarını paylaşarak ve konuşarak rahatlayabilmektedir. Üstelik bu durum sosyal ortamlarda da daha rahat olabilmesi ve toplum içine girebilmeyi kolaylaştırmaktadır.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

İlaç tedavisi ile ağır olan hastalarda tercih edilmektedir. Şizoid kişilik bozukluğunun yanında anksiyete, depresyon gibi durumlar görülmesi halinde reçeteli ilaçlara başvurulabilmektedir.


Bir önceki yazımız olan Kişilik Bozukluğu Tedavi Edilmezse Ne Olur? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

  1. Merhaba kardesim icin yaziyorum.. uzun suredir psikolojik sorunlari var.. ergenlikten itibaren.. cesitli dr lara gittik.. ilac ver yolla , suan 36 yasinda ve artik hastaligi gozle gorulur sekilde ilerledi.. tanisi sizoid .. hastanedede yatti ama degisen birsey yok.. psikologa gittik tabiki.. bu aralar psikiyatriye daha cok gidiyoruz ilac kullaniyor , hatta icmiyor bile.. icmedigi icinmi yoksa yanliz kalmaktan mutlu oldugu icinmi kendi kendine konusuyor.. benimle konus buradayim diyorum ama gormedigi kisiyle konusmak onu rahatlatiyor yada hasta ediyor.. bu arada maddede kulanmisligi var.. belkide yine kullaniyor bilmiyorum.. ayni sehirde yasamiyoruz ama cok yorulduk ne yapacagimizi bilmiyoruz.. hic mutlu degil gulumsemeyi bile unutmus.. halbuki daha dune kadar gulebiliyordu espiri yapiyordu.. kendi kabuguna cekilmek onu mutlu ediyor yoksa aliskanlikmi bilmiyorum.. evde annem ve babamla yasiyor onlarda artik yaslandi ugrasamiyorlar.. bir yol gosterebilirmisiniz.? Ordudan yaziyorum size tesekkur ederim simdiden..

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.