Bağlantıları atla
Paranoid Kişilik Bozukluğu Şizofreniye Dönüşür mü 1

Paranoid Kişilik Bozukluğu Şizofreniye Dönüşür mü?

Paranoid kişilik bozukluğu, halk arasında paranoya olarak bilinen bir psikolojik sorundur. Görülme olasılığı yüzde 2 olarak saptanan bu problem, insanların gerek aile hayatını gerekse iş hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Saçma olmayan kurgu ve düşünce şekli olarak ifade edilen bu rahatsızlıkta insanlar çevresine karşı bir güvensizlik ve kuşku içerisinde olmaktadır. Üstelik diğer psikolojik problemleri olan hastalara kıyasla çok daha farklı bir tablo sergileyen paranoya hastaları, çoğunlukla savunmacı bir kişiliğe sahiptirler. Dolayısıyla dışarıdan bakıldığında hastalığın tanısının konulması mümkün olmamakla beraber detaylı bir muayene gerekmektedir.

Paranoid Kişilik Bozukluğu Nedir?

Paranoid Kişilik Bozukluğu Nedir?
Paranoid Kişilik Bozukluğu Nedir?

Paranoid kişilik bozukluğu biyolojik, genetik, kültürel, psikososyal ya da bu gibi faktörlerden kaynaklı olarak ortaya çıkan ve oldukça başarılı bir şekilde kurgulanmış düşünce şekli olarak tanımlanmaktadır. Daha çok göç eden kişilerde, ekonomik durumu yetersiz olanlarda ya da aile bireylerinden herhangi biri daha önce bu gibi sorun yaşamış olanlarda görülebilen paranoid kişilik bozukluğu, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Şizofreni Nedir?

Şizofreni, insanın gerçekle ilişkisinin büyük ölçüde azalması, duygu, düşünce ve davranış biçiminde büyük ölçüde değişiklik yaşanması gibi semptomlarla ortaya çıkan bir ruhsal bozukluk olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde pek çok insanda görülebilen şizofreni, insanın yaşamını önemli ölçüde etkileyen bir durum olarak ifade edilebilir.

Paranoid Kişilik Bozukluğu Şizofreniye Dönüşür mü?

Şizofreniye Dönüşür mü?
Şizofreniye Dönüşür mü?

İnsanların bu gibi ruhsal problemlerle alakalı en çok merak ettiği konulardan biri de “Paranoid kişilik bozukluğu şizofreniye dönüşür mü?” sorusunun cevabıdır. Tedavi edilmediği takdirde daha önemli sorunlara ve çeşitli problemlere yol açabilen bu rahatsızlık, aynı zamanda şizofreniye de dönüşebilmektedir.

Paranoid Kişilik Bozukluğu şizofreniye dönmemesi için mutlaka uzmandan destek alınması ve tedavi sürecinin başlatılması gerekmektedir.

Psikologdan Yardım Alınmalı!

Paranoya ve bu gibi pek çok ruh hastalığı için insanların danışmanı gereken uzmanlar psikologlardır. Uzman gözetiminde tedavi altına alınmayan hastalarda şizofreninin yanı sıra majör depresyon, obsesif kompülsif bozukluk ya da anksiyete gibi çeşitli rahatsızlıklar da görülebilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için uzmanlar tarafından uygulanan tedavi yöntemi ise psikoterapidir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Terapi, paranoid bozukluk için uygulanabilecek en başarılı yöntemlerden biridir. Nadiren de olsa bazı hastalarda yeterli gelmediğinde ilaç tedavisine de başvurulabilmektedir.


Bir önceki yazımız olan Paranoid Kişilik Bozukluğu Kimlerde Görülür? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.