Bağlantıları atla
Erkeklerde Sertleşme Güçlüğü Erektil Disfonksiyon Nedir

Erkeklerde Sertleşme Güçlüğü Erektil Disfonksiyon Nedir?

Erkeklerde görülen cinsel işlev bozukluklarının arasında sertleşme güçlüğü ilk sıralarda yer alır. Sertleşme sorunu olarak da tabir edilen bu rahatsızlığın tıptaki adı erektil disfonksiyon yani ereksiyondaki fonksiyonel bozukluktur. Neredeyse her 10 erkekten 1’İnde rastlanan bu sorun sadece erkeklerin üreme fonksiyonunu değil, cinsel yaşamlarını ve genel yaşam kalitesini de olumsuz etkiler. Erkeklerde bu sorun erkeklik organının başarılı bir şekilde cinsel temas sağlayacak şekilde sertlik seviyesine ulaşamamasıdır. Erektil disfonksiyon sorunu ile karşı karşıya olan erkeklerin çoğu zaman diğer cinsel fonksiyonları normal seviyededir, cinsel istek duyarlar ve sorun yaşamadan orgazm olabilirler.

Sertleşme Güçlüğü Nedenleri Nelerdir?

Sertleşme Güçlüğü Nedenleri Nelerdir?
Sertleşme Güçlüğü Nedenleri Nelerdir?

Erektil disfonksiyon erkeklerin sıkılıkla yaşadığı sorunlardandır. Bazı erkekler cinsel hayatlarının tamamında bu sorunla baş başa olabildikleri gibi, bazıları belirli dönemlerde geçici olarak karşılaşırlar. Birdenbire serleşme güçlüğü ile karşılaşan erkeğin bu sorununun kaynağı çoğu zaman yoğun stres olur. Sertleşme güçlüğü nedenleri arasında önemli bir hastalığın geçirilmesi de yer alır.  Erektil disfonksiyon sebepleri denince akla psikolojik etkenler, fiziksel etkenler ve hem psikolojik, hem fiziksel etkenler gelir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Psikolojik sertleşme sorunu nedenleri arasında aşırı stres ve endişe sayılabilir. Cinsel birleşmede başarısız olma ve partnerini tatmin edememe korkusu da sertleşme güçlüğü nedenleri arasındadır. Bazı psikiyatrik rahatsızlıklar da bu soruna sebep olabilir.

Erektik disfonksiyonun fiziksel nedenleri arasında damar hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, hormonal hastalıklar ve sürekli kullanılan şeker, tansiyon, kalp ve psikiyatri ilaçları bulunur. Psikolojik ve fiziksel nedenlerin bir arada olduğu sertleşme güçlüğü de sık rastlanan durumlar arasındadır. Çünkü herhangi bir fiziksel nedenden dolayı bu sorunu yaşayan erkek bir süre sonra psikolojik olarak da etkilenir, cinsel yaşamlarında endişe ve stres altına girer. Bir erkeğin sertleşme güçlüğü yaşayıp yaşamadığı ancak bir hekim tarafından yapılacak muayene sonrasında anlaşılır.

Sertleşme Güçlüğü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavisi Nasıl Yapılır?
Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sertleşme güçlüğünün tedavisi hastalığın şiddetine göre değişmekle birlikte birden fazla şekilde yapılabilir. Tedavide hangi yöntemin uygulanacağı nedeninin fiziksel mi, psikolojik mi olduğuna bağlıdır. Fiziksel nedenli erektil disfonksiyon tedavisi için pelvis yaralanması durumunda ameliyat, tertosteron seviyesinin düşük olması durumunda testosteron hormonu takviyesi uygulanır. Ancak genel olarak fiziksel kaynaklı tedavisi için ağız yoluyla kullanılan ilaçlar, penis içine enjeksiyon yöntemi, penis protezi ve vakum cihazı tedavi şekilleri uygulanır. Yapılan tetkikler sonucunda fiziksel herhangi bir bulguya ulaşılamadığında sorunun psikolojik olduğu ortaya çıkar. Bu durumda sertleşme sorunu tedavi yöntemleri arasında cinsel terapilerin adı geçer. Oldukça etkili olduğu bilinen bu yöntemle bir uzmandan yardım alınır ve onun yönlendirmeleri doğrultusunda sorunun çözümü yoluna gidilir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım


Bir önceki yazımız olan Travma Sonrası Stres Bozukluğu Hakkında Her Şey! başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.