Bağlantıları atla
Sabirsiz misiniz

Sabırsız Mısınız?

Sabır, insan yaşamında olmazsa olmaz bir durum olurken, günümüzde pek çok insan yaşamı boyunca sabırlı davranamama, olaylara ve durumlara karşı sabır gösterememe gibi davranışlar sergileyebilmektedir. Her ne kadar sabırsızlık nedenleri hakkında pek bir bilgiye ulaşabilmek mümkün olmasa da bu durumun önemli zararlar doğurduğu bilinmektedir. Bu nedenle de inşaların sabırsızlık psikolojisinden sıyrılabilmesi için mutlaka bir uzmandan destek alması gerekmektedir.

Sabırsızlığın Genel Nedenleri

Sabırsızlık nedenleri genellikle kişiye göre değişiklik göstermektedir. Bu durum için kesin bir neden gösterebilmek pek mümkün olmasa da genel olarak teknolojinin bu denli ilerlemiş olması, insanların yapması gereken işleri artık teknolojik ürünlerin hızlı bir şekilde yapabiliyor olması, bir şeylerin hızlı ve mükemmel olmasını beklemek, anında doyum hazzını yaşamayı istemek ve bu gibi durumlar sabırsızlık nedenleri olarak gösterilebilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Araştırmacılara göre özellikle de teknoloji insanların daha sabırsız bir yapıya sahip olmasına neden olmaktadır. Örneğin; cep telefonları, bilgisayarlar, tabletler ve bunun gibi pek çok dijital teknoloji sayesinde yalnızca saniyeler içerisinde sonuca varılması, insanlarda doyumsuzluğa neden olmakta ve hemen sonuca ulaşma konusunda iştahı artırmaktadır. Bu durum neticesinde insanların büyük çoğunluğu yaşamının her alanında hızlı ve kesin sonuçlar elde etmeyi arzulamaktadır. Dolayısıyla sabırsızlık bu şekilde ortaya çıkmaktadır.

Sabırlı Olmak için Neler Yapmalısınız?

Sabırsızlık, insan psikolojisi ile yakından ilişkili olan bir durumdur. Hayal kırıklığı, sinir ve bu gibi duygularla ilişkili olan sabırsızlık, insanların yaşamını olumsuz yönde etkileyen bir durum olarak da nitelendirilebilmektedir. Dolayısıyla bu gibi durumların önüne geçebilmek adına her insanın sabırsızlığı yenmek için bazı hususlara dikkat etmesi ya da bir uzmandan destek alması gerekmektedir.

Sabırsızlığı yenmek için ve daha sabırlı bir insan haline gelebilmek için atılabilecek en doğru adım bir psikologdan yardım almaktır. Bu alanda uzman olan bu hekimler, danışanlarının yaşamış oldukları sabırsızlık sorununu çözebilmek için öncelikle sorunun kaynağını tespit etmekte ve bu doğrultuda çeşitli tedavi yöntemleri uygulamaktadır. Özellikle de maruz bırakma ve bilişsel davranışçı terapi gibi yöntemlere başvuran uzmanlar, kısa sürede kesin çözümlere ulaşabilmektedir. Bu sayede insanlar sabırlı olmayı öğrenebilmekte, sorunlarla birebir baş edebilmekte ve daha mutlu bir yaşam sürdürebilmektedir.


Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Özgüven Eksikliğinde Anne ve Babalar Neler Yapabilirler? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.