Bağlantıları atla
Olum korkusunu yenmek mumkun mu

Ölüm Korkusunu Yenmek Mümkün mü?

Hayatı ve yaşamayı seven, hayatta kalma içgüdüsü taşıyan pek çok insan, zaman zaman ölüm korkusu ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu korku bazen oldukça yüksek bir düzeyde seyredebilirken, bu durum insanların günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Dolayısıyla bu tür bir korku ile karşılaşan insanlar “Ölüm Korkusunu yenebilir miyim?” sorusuna yanıt aramaktadır.

Ölüm Korkusu Nedir?

Psikoloji literatüründe “Ölüm Kaygısı” olarak nitelendirilen Ölüm Korkusu, insanların patolojik seviyede yaşadığı korku olarak ifade edilebilmektedir. Her ne kadar insanlar yaşamının belli dönemlerinde, özellikle de yakınlarını kaybettiklerinde ölüm korkusu yaşasa da, bazı insanlarda patolojik seviyeye ulaşabilmektedir. Bu durum ise ciddi bir psikoloji sorunu olarak değerlendirilmektedir. Üstelik bireyin yaşamını olumsuz yönde etkileyen bu tür korkularda bir psikolog ya da terapistten destek alması da önerilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Ölüm Korkusu Neden Olur?

Ölüm korkusu nedenleri çoğu zaman kişiye bağlı olarak değişebilmektedir. Bu tür korkularda genel olarak nedenler ise anksiyete, kaygı bozuklukları, ölüm anına tanık olma, bireyin sevdiği birini ya da bir yakınını kaybetmiş olması gibi durumlar olarak gösterilebilmektedir. Aslında bu gibi durumlar neticesinde oluşan ölüm korkusu çoğu zaman insani ve doğal bir durum olarak değerlendirilebilirken, bu korkunun patolojik seviyeye ulaşması ise ciddi bir sorun olarak kabul edilmektedir.

Ölüm korkusu nedenleri arasında herhangi bir durum ile karşılaşan ve sonucunda bu korkuya kapılan pek çok insan çeşitli evreler görmektedir. Örneğin; inkar, öfke patlamaları, pazarlık ve kabul etme bu evreler arasında yer almaktadır. Kişi öncelikle ölümün kendisine de ulaşabileceğini inkar etmekte, bu süreçte öfke patlamaları geçirebilmekte, hayatını yaşanmaz bir hale çevirebilmekte ve son olarak da ölümün gerçek olduğunu ve bir gün kendisine de ulaşacağını kabul etmektedir. Bu gibi evreler bireyin psikolojinin ciddi ölçüde etkilediğinden mutlaka profesyonel bir destek alması önerilmektedir.

Ölüm Korkusunu Yenmek Mümkün mü?

Ölüm korkusunu yenmek hemen hemen her insan için mümkün olan bir durumdur. Fakat bu tür patolojik rahatsızlıklarda mutlaka profesyonel bir destek alınması gerekmektedir. Ölüm korkusu ile karşı karşıya olan bireyin bir psikolog ya da terapist ile görüşmesi ve tedavi görmesi hayati bir önem arz etmektedir.

Uzmanlar kendisine ölüm korkusu ile müracaat eden danışanları için çeşitli terapi yöntemleri uygulayarak sorunun kaynağını tespit etmekte ve bu korkunun üstesinden gelmesine yardımcı olabilmektedir. Üstelik bilişsel-davranışçı psikoterapi yöntemleri sayesinde çeşitli psikoloji sorunlarına da çözüm üretebilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım


Bir önceki yazımız olan Anoreksiya Nedir? Tedavi Edilmezse Ne Olur? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.