Bağlantıları atla
Histrionik Kişilik Bozukluğu İlişkileri Nasıl Etkiler

Histrionik Kişilik Bozukluğu İlişkileri Nasıl Etkiler?

Histrionik Kişilik Bozukluğu ilgi açlığı duyan ve ilgi çekmek adına her türlü şeyi yapabilecek kişilere denmektedir. Beraberinde narsistik kişilik bozukluğu da görülebilmektedir. Çevrelerinden sürekli olarak beğenilmek, övgü duymak, ilgi çekmek isterler. Beğenilmedikleri, ilgi görmedikleri anda abartılı tepki ve davranışlar içerisine girebilirler. Bu kişilerle iletişim kurmak, evlilik yaşamak oldukça zordur. Dolayısıyla aynı ortamı paylaşacak olan kişilerin bu konuda bilinçlendirilmesi gerekir.

Histrionik Kişilik Bozukluğu İlişkileri Nasıl Etkiler?

Histrionik Kişilik Bozukluğu İlişkileri Nasıl Etkiler?
Histrionik Kişilik Bozukluğu İlişkileri Nasıl Etkiler?

Ciddi bir psikoloji rahatsızlığı olmasından dolayı mutlaka tedavi altına alınması gerekir. Bu psikolojik bozukluğuna sahip olan kişilerin evlilik ve cinsel yaşamları da problemlidir. Sevilmeme, reddedilme, güven duymama ya da yakınlık hissetmeme gibi problemler yaşarlar. Dolayısıyla histrionik kişilik bozukluğu ve evlilik konusu oldukça hassas bir konudur ve evlenilecek olan kişinin bu konuda bilinçli olması gerekir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Bireylerde ilgi çekmeye yönelik davranışlar ve konuşmalar görülebileceği için evlilik yaşantısı oldukça zor olabilir. Eşlerinden her zaman için ilgi dolu sözler, övgüler duymak isterler. Kişiler arası iletişimde ilgi ve güven duyma ihtiyacı oldukça yoğun olduğu için herhangi bir şekilde reddedildiklerinde kendilerine zarar verme, intihar girişiminde bulunma ihtimalleri yüksektir.

Histrionik Kişilik Bozukluğu Cinselliği Nasıl Etkiler?

Cinselliği Nasıl Etkiler?
Cinselliği Nasıl Etkiler?

Histrionik Kişilik Bozukluğu ve cinsellik hayal kırıklığı ile dolu olan bir cinsel yaşamı kapsayabilir. Bireyler ilgi çekmek adına cinsel partnerlerinden farklı istek ve taleplerde bulunabilirler. Bu da cinsel yaşamın oldukça zor bir şekilde yaşanmasına sebep olabilir. Farklı istek ve talepleri kabul edilmediğinde cinsel birliktelik yaşamak istemeyeceklerdir.

Partnerlerinin de cinsel yaşamdan tatmin olmasını ve haz almasını isterler. Değişik cinsel yaşam deneyimleri arayışı içerisinde olmaları olasıdır. Örneğin bir binanın çatısında ilişkiye girmek ya da bir halk otobüsü içerisindeyken cinsel yönden tatmin edilmek isteyebilirler. Sevgi, nefret, yakınlaşma ve uzaklaşma duyguları cinsel birliktelik esnasında farklı zamanlarda hissedilebilir. Bu nedenle hiçbir neden yokken birlikteliği yarıda bırakabilirler.

Psikolog yardımı alınması gereken bir kişilik bozukluğu olduğu için eğer bir evlilik ya da cinsel partner durumu varsa, zaman içerisinde bu bireylerde de bazı kişilik bozuklukları meydana gelebilmektedir. Bu nedenle genel olarak çiftler birlikte tedavi altına alınmaktadır. Çeşitli terapi yöntemleri, ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım


Bir önceki yazımız olan Paranoid Kişilik Bozukluğu Kimlerde Görülür? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.