Bağlantıları atla
Mevsimsel depresyona yakalanmıs olabilir misiniz

Mevsimsel Depresyona Yakalanmış Olabilir Misiniz?

Sonbahar mevsiminin hemen hemen her insan için manevi bir önemi, bir hikayesi bulunmakta ve insanlar için belli bir duyguya hitap etmektedir. Her ne kadar pek çok insan için önemli bir yere sahip olsa da beraberinde çeşitli sorunları da getirebilen bu mevsim, mevsimsel depresyonun habercisi olarak gösterilebilmektedir.

Yaz mevsimi her insanın içini kıpır kıpır eden, güneşin ışınlarından yüksek oranda faydalandığımız bir mevsim olurken, sonbahar mevsimi ise hava şartları nedeniyle devamlı olarak kapalı mekanlarda bulunmak zorunda olduğumuz bir mevsimdir. Güneş ışınları insanlar üzerinde gerek sağlık gerekse psikolojik açıdan oldukça fayda sağladığından, daha az güneş ışığı çeşitli olumsuzluklara neden olabilmektedir. Depresyon da bu olumsuzluklardan biri olarak gösterilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Mevsimsel Depresyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Mevsimsel Depresyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Mevsimsel Depresyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Depresyonun bir türü olarak bilinmekte ve bir duygudurum ya da psikoloji bozukluğu olarak ifade edilmektedir. Özellikle de sonbahar ve kış mevsimlerinde ortaya çıkan bu duygudurum bozukluğu, bipolar bozukluğu olan kişilerde daha şiddetli bir şekilde baş gösterebilmektedir. Özellikle de depresyona yatkın bir ruh hali olan kişilerin bu mevsimlerde dikkatli olması, olası bir depresyon halinde mutlaka bir uzmana danışması gerekmektedir.

Mevsimsel duygudurum bozukluğu genellikle normal bir depresyon gibi kendisini göstermektedir. Bir depresyonun mevsimsel duygudurum bozukluğu olarak ayrıştırılması, belirtilerinden ziyade çıkış nedeninin mevsimler olmasıdır. Belirtilerine birkaç örnek göstermek gerekirse; kişinin kendisini değersiz hissetmesi, suçluluk, cinsel isteksizlik, iştah artışı ya da azalışı gibi durumlar, belirtileri arasında yer almaktadır.

Mevsimsel Depresyon Nasıl Yenilir?

Depresyon Nasıl Yenilir?
Depresyon Nasıl Yenilir?

Mevsimsel depresyon ya da başka bir değişle dönemsel depresyon, insanların yaşamını olumsuz yönde etkileyen problemlerden biridir. bu gibi bir psikolojik sorunun üstesinden gelebilmek için mutlaka bir psikolog ya da terapistten destek alınması önerilmektedir.

Mevsimsel duygudurum bozukluğu gibi çeşitli psikolojik sorunların üstesinden gelebilmek adına uygulanan en etkili yöntem psikoterapi yöntemleridir. Özellikle de bilişsel davranışçı terapi yöntemi pek çok sorunun üstesinden gelebilmeye yardımcı olurken, aynı zamanda insanların karşılaştığı farklı sorunları da aşabilmelerine destek olmaktadır. Bu nedenle de gerek mevsimsel depresyon gerekse çok daha farklı psikolojik problemler için bir uzmana danışarak tedavi olunması gerekmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım


Bir önceki yazımız olan Bulimia Hastalığı: Tedavi Edilmezse Ne Olur? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.