Bağlantıları atla
Kadinlarda 40 yas sendromu nedenleri

Kadınlarda 40 Yaş Sendromu Nedenleri!

Kadınlarda 40 yaş sendromu, zaman zaman görülebilen psikoloji sorunlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle kabul edilemeyen bu sendrom kadınların günlük yaşamını olumsuz yönde etkilemekte ve bunalıma girmelerine neden olabilmektedir. Üstelik bu durumun kendiliğinden geçmesi oldukça uzun sürebilirken, bu durumda kişinin kendi kendine bazı yöntemler denemesi ya da bir uzmandan destek alması önerilmektedir.

Kadınlarda 40 Yaş Sendromu Nedenleri

Kadınlarda 40 Yaş Sendromu Nedenleri
Kadınlarda 40 Yaş Sendromu Nedenleri

Kadınlarda 40 yaş sendromu nedenleri hakkında kesin bir kanıdan bahsetmek mümkün olmazken, genetik ve çevresel faktörler bu durumun nedenleri arasında yer almaktadır. Genellikle çocukluk ya da erken ergenlik döneminde zorlu bir hayat yaşayan, sağlıklı olmayan bir aile ortamında büyüyen kadınlar sıklıkla orta yaş sendromu ile karşı karşıya kalabilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Bunların yanı sıra hedeflerine erkenden ulaşmak, orta yaşlara geldiğinde kariyer yapmak ve hayatın daha monoton bir hale gelmesi de yine kadınlarda sendromun nedenleri arasında yer almaktadır.

Kadınlarda 40 Yaş Sendromu Belirtileri

Kadınlarda 40 Yaş Sendromu belirtileri ise genellikle kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Ancak ortak belirtilerden biri duygu karmaşası ve çelişkiler olarak gösterilebilmektedir.

Bunun yanı sıra kişinin hayatını gözünün önünden geçirip bazı şeyler için pişmanlıklar duymaya başlaması, cinsel hayata karşı isteksizlik, vücuttaki değişiklikler nedeniyle mutsuz olma, daha önce dikkat edilmeyen her türlü konuda daha titiz davranma, yaşlanmayı geciktirici operasyonlara yönelme ya da eşi ve çocukları arka plana atarak hayatı daha dolu yaşama istediği yine orta yaş bunalımı belirtileri olarak gösterilebilmektedir.

Kadınlarda 40 Yaş Sendromu Ne Kadar Sürer?

Ne Kadar Sürer?
Ne Kadar Sürer?

40 yaş psikolojisi ne yazık ki tedavi edilmediği takdirde uzun süre devam edebilmektedir. Bu gibi durumlarda birey kendi başına uygulayabileceği bazı yöntemler sayesinde orta yaş bunalımının üstesinden gelebilmek mümkündür. Örneğin; düzenli olarak spor yapmak ve sağlıklı beslenmek, yeni hobiler edinmek, seyahat etmek ya da kendiyle barışık bir yaşam tercih etmek bu konuda oldukça faydalı olacaktır.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

40 yaş sendromunun üstesinden gelemeyen kadınlar ise bir psikolog ya da psikiyatristten destek alabilmektedir.  Günümüzde pek çok psikolog, kendisine bu gibi şikayetlerle gelen hastaları için farklı tedavi metotları uygulayabilmektedir. Bu uygulamalar arasında en etkili olanı ise terapi olarak bilinmektedir. Bu yöntem sayesinde daha mutlu ve huzurlu bir yaşam sürdürebilmek de mümkündür.


Bir önceki yazımız olan Anoreksiya Nedir? Tedavi Edilmezse Ne Olur? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.