Bağlantıları atla
Kadinlarda ve erkeklerde en sik karsilasilan cinsel sorunlar

Kadınlarda ve Erkeklerde En Sık Karşılaşılan Cinsel Sorunlar

Çağımızda pek çok kadın ve erkek çeşitli cinsel sorunlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre her üç erkek ve kadından biri en az bir cinsel sorun yaşayabilmektedir. Erkeklerin en sık karşılaşmış olduğu cinsel sorunların başında erken boşalma problem gelirken, kadınların sık yaşamış olduğu sorun ise vajinismus olarak bilinmektedir. Genellikle psikoloji ile yakından ilişkili olan bu problemler bazen daha farklı nedenlere bağlı olarak da gelişebilmektedir. Ancak bu durumdaki kadın ve erkeklerin daha sağlıklı bir evlilik ve birliktelik sürdürebilmesi açısından mutlaka bir tedavi görmesi önerilmektedir.

Kadınlarda Karşılaşılan Cinsel Sorunlar

Kadınların cinsel sorunları genellikle kadından kadına değişiklik gösterebilmektedir. En sık karşılaşan sorunlardan biri ise vajinismustur. Vajinismus, kadının birleşme esnasında kontrolsüz olarak genital bölgedeki kaslarını kasması ve birleşmeye müsaade etmemesi durumu olarak ifade edilebilmektedir. Pek çok farklı nedenle bağlı olarak ortaya çıkan bu durumun temelinde psikolojinin olumsuz etkileri yatmaktadır.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Kadınların cinsel sorunları bu kadarla sınırlı kalmazken, cinsel istek azlığı, uyarılma ve orgazm problemleri de yine sıklıkla karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Cinsel istek azlığına neden olan birçok etken bulunurken, eşler arasındaki gerginlik ve huzursuzluk, eşlerin çekici olmayışı ya da bu gibi etkenler bu duruma neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda kadınların daha sağlıklı ve mutlu bir birliktelik için cinsel terapi görmesi gerekmektedir.

Erkeklerde Karşılaşılan Cinsel Sorunlar

Erkeklerin cinsel sorunları da yine kişiye göre değişmektedir. Örneğin; erken boşalma, sertleşme sorunları, cinsel isteksizlik, geç boşalma ve bu gibi sorunlar da en sık karşılaşılan erkeklerin cinsel sorunları arasında yer almaktadır.

Erkeklerde görülen bu cinsel sorunlar da çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Aşırı stres altında olma, eşlerin uyumsuzluğu ya da çeşitli psikolojik etkenler erkeklerde cinsel sorunların nedenleri olarak gösterilebilmektedir.

Günümüzde cinsel sorunlar yaşayan erkek ve kadınların ya da eşlerin daha sağlıklı bir birliktelik ve mutlu bir cinsel hayat için profesyonel yardım alması gerekmektedir. Bu alanda destek olan psikolog ve terapistler uygulamış oldukları cinsel terapi sayesinde sorunların üstesinden gelebilmelerine yardımcı olmaktadır. Üstelik bu terapilerle daha mutlu bir birliktelik de mümkün hale gelmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım


Bir önceki yazımız olan Anoreksiya Nedir? Tedavi Edilmezse Ne Olur? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.