Bağlantıları atla
nsanlarda iyi bir ilk izlenim birakmanin 6 yolu

İnsanlarda İyi Bir İlk İzlenim Bırakmanın 6 Yolu!

Bir bireyin direkt olarak ya da dolaylı yollardan insanların zihninde bıraktığı ize ilk izlenim adı verilmektedir. Gerek iş hayatında gerek günlük yaşamda gerekse ilk buluşmada ilk izlenim oldukça önemli bir konu olurken, insanların pek çoğu bu izlenimi göz önünde bulundurarak kişi hakkında karar vermektedir. Dolayısıyla bir insanın karşısındaki üzerinde bıraktığı ya da bırakacağı ilk izlenimin önemi oldukça büyüktür.

İlk İzlenimin Önemi

İlk İzlenimin Önemi
İlk İzlenimin Önemi

İlk izlenimin önemi çoğu insan için hayati bir değer taşırken, kariyerinde daha iyi yerlere gelebilmek, özel hayatında daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürebilmek için dikkat edilmesi gereken bir konudur. İnsanlarda iyi izlenim bırakmak için dikkat edilmesi gereken çeşitli hususlar bulunmaktadır. Kötü ruh halinden kurtulmak, daima gülümsemek, önceden bir strateji belirlemek ve bu gibi durumlarda insanlarda iyi izlenim bırakmak için dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

  • Kötü Ruh Halinden Sıyrılmak

Kişinin karşısındakine pozitif bir psikoloji ile yaklaşabilmesi için öncelikle kötü ruh halinden ve negatif psikolojiden sıyrılması gerekmektedir. İmajın içten dışa doğru oluştuğunu göz önünde bulundurarak kişinin kendisini pozitif görmesi ve doğal olarak karşısındakine de pozitif görünmesi oldukça önemlidir.

  • Önceden Strateji Belirlemek

Önceden bir strateji belirlemek, özellikle de mülakatta iyi izlenim bırakmak için uygulanması gereken bir metottur. Kariyerinde neyi hedeflediğini, ne istediğini bilen bireyler iş görüşmesine gitmeden önce belli bir strateji belirlemeli ve bu strateji üzerinden görüşme gerçekleştirmelidir. Bu sayede birey enerjisinin doğru bir noktada yoğunlaştırarak gereksiz zaman harcamamış olacaktır.

  • Daima Gülümsemek

Daima Gülümsemek
Daima Gülümsemek

Negatif olan ve devamlı asık suratla yaşayan insanlar ne yazık ki kimsenin hoşlanmadığı insan tipinin bir örneğidir. Bu neden bir ortamda diama güler yüzlü olmak, pozitif enerji saçmak +1 puan kazandıracaktır.

  • Muhataba İsmiyle Hitap Etmek

Konuşurken karşısındaki ile göz teması kurmak, ona adıyla hitap etmek de oldukça önemli bir konudur. Bu yöntem iyi bir izlenim bırakma konusunda oldukça etkili bir yöntem olurken, konuşma esnasında yalnızca karşıdakine odaklanmak, farklı şeylerle ilgilenmemek kişinin kendisini özel hissetmesini sağlayacaktır.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

  • Pozitif Bir Sohbet Kurmak

Kişinin sohbet esnasında devamlı olarak olumsuzluklardan bahsetmesi yapılabilecek en kötü şeydir. İnsanlar devamlı olarak olumsuz ve kötü sohbette bulunan kimseden hoşlanmaz. Bu nedenle bu gibi muhabbetlerden olabildiğince kaçınmak önemlidir. Bunun yerine daha çok pozitif konulardan bahsetmek bu konuda daha faydalı olacaktır.

  • Takipte Kalmak

Kişi istediği kişilerle tanışmış olsa da takipte ve iletişimde olmak oldukça önemlidir. İyi bir izlenim bırakmak isteyenlerin mutlaka dikkat etmesi gereken konulardan olan takipte kalmak, ilerleyen süreçlerde yeniden iletişime geçmek, hatta bir kahve içmeye davet etmek için gereklidir.

  • Gerektiğinde Uzmandan Destek Almak

İletişim kurma konusunda problemler yaşayan ya da iyi bir izlenim bırakma konusunda yetersiz olan insanların psikologdan destek alması tavsiye edilmektedir. Bu konuda pek çok uzman neler yapması gerektiği konusunda danışanlarını yönlendirebilmektedir.


Bir önceki yazımız olan Şizoid Kişilik Bozukluğu Olan Kişilere Nasıl Davranılmalı? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.