Bağlantıları atla
Gunumuzun rahatsizligi psikolojik halsizlik

Günümüzün Rahatsızlığı: Psikolojik Halsizlik

Çağımızda kişilerin fiziksel rahatsızlıklarının yanı sıra psikolojik rahatsızlıklarının olduğuna sıklıkla rastlanır. Modern çağın sık rastlanan sorunlarından birinin psikolojik halsizlik olduğu bilinir. Çeşitli nedenlere dayanan bu sorun bireylerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Duygusal yorgunluk olarak da nitelenen psikolojik halsizlik ile karşı karşıya olan kişiler sürekli olarak yatıp dinlenseler bile kendilerini yine de yorgun ve halsiz hissederler. Psikolojik halsizliğin nedeni çoğu zaman kişinin kendisi tarafından anlaşılamaz. Kişi sürekli yatmak ister, canı hiçbir şey yapmak istemez. Hatta psikolojik yorgunluk yaşayan çoğu kişi vücudunda sürekli olarak bir yerlerinin ağrıdığından şikayet eder.

Psikolojik Halsizlikle Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Psikolojik Halsizlikle Nasıl Başa Çıkabiliriz?
Psikolojik Halsizlikle Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Başa çıkmak için neler yapılması gerektiği konusu çoğu kişi tarafından merak edilir. Dinlendikten sonra da devam eden yorgunluğun ve halsizliğin sebeplerinin mutlaka araştırılması gerekir. Bazı durumlarda bunun nedeni kansızlık olabildiği gibi psikolojik halsizlik olduğuyla da sık karşılaşılır. Aslında bu rahatsızlığın tanısı depresyon ve kaygı bozuklukları ile birlikte koyulur. Duygusal yorgunluk karşısında yapılması gereken en doğru şey kişinin bu durumun üzerine gitmesidir. İçe kapanmak, sürekli tek başına kalarak yatma halinde olmak, hiçbir aktivitede bulunmamak kişiyi insanlardan uzaklaştırır, daha büyük sorunlara yol açar.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Psikolojik Halsizlik Nedenleri Nelerdir?

Psikolojik halsizliğin nedenleri günlük yaşamın stresi, zor yaşam şartları, ağır sorumluluklar, sürekli olarak tek düze çalışmak, kişisel hobilerin olmaması şeklinde sıralanabilir. Psikolojik yorgunluk sorunu olan kişi kendini her şeye karşı isteksiz ve halsiz hisseder. Bu durum bir süre sonra vücut ağrılarına, uyku sorununa, baş ağrısına, hazımsızlığa da yol açar. Başa çıkmak için kişinin kendisini zorlaması, mut olacağı şeylerle uğraşması, sevdikleriyle zaman geçirmesi, her ne kadar istemese de evden dışarıya çıkması gerekir.

Psikologdan Destek Alabilirsiniz!

Psikologdan Destek Alabilirsiniz!
Psikologdan Destek Alabilirsiniz!

Günümüzün insanının sorunlarından olan psikolojik halsizlik uzun süre devam ederse ve kişi kendi başına bununla başa çıkamıyorsa mutlaka bir psikoloji uzmanı ile irtibata geçmesi gerekir. Psikolog tarafından önerilecek olan terapi seansları ile sorunun kaynağı anlaşılır, çözüme ulaşması yolunda gerekli adımlar atılır. Psikolojik yorgunluğun dinlenmekle geçmeyeceğinin unutulmaması gerekir.


Bir önceki yazımız olan Bulimia Hastalığı: Tedavi Edilmezse Ne Olur? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.