Bağlantıları atla
Vajinismus tedavisinde erkegin rolu nedir

Vajinismus Tedavisinde Erkeğin Rolü Nedir?

Vajinismus, günümüzde pek çok kadının sıklıkla karşılaşmış olduğu psikoloji sorunlarından biridir. Bir tür kadın hastalığı olarak da ifade edilebilen vajinismus, kadının cinsel ilişkiye girmesini engellemekte, haz duymasının önüne geçmekte ya da oldukça acılı ve sancılı bir birleşmeye neden olabilmektedir. Dolayısıyla vajinismus tedavisi sağlıklı bir cinsel ilişki açısından gerekli bir durumdur.

Genellikle vajinismus gib cinsel problemlerle karşı karşıya olan kadınlar ilişki esnasında istemsizce kasılmakta ve vajina kaslarının da aynı şekilde kasılması nedeniyle ilişkiye izin vermemektedir. Dolayısıyla evliliği ve ilişkiyi oldukça zor bir duruma sokan bu hastalığın cinsel terapi ile tedavi edilmesi gerekmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Vajinismus Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus Nedir? Nedenleri Nelerdir?
Vajinismus Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus; kadının ilişki esnasında kontrolsüz olarak vajina kaslarını kasması ve dolayısıyla birleşmeye izin vermemesi durumu olarak ifade edilmektedir. Vajinismus nedenleri hakkında günümüzde yapılan pek çok farklı araştırma bulunurken, ne yazık ki kesin bir neden belirlenememiştir. Kişinin çocukluk döneminde yaşamış olduğu travmalar, cinsel istismar, toplumda bilinen yanlış inanışlar ya da bunun gibi pek çok faktör, vajisnismusun bir nedeni olarak gösterilebilmektedir.

Vajinismus olanlar bu sorunun üstesinden kendi kendine gelebileceği gibi alanında uzman olan bir psikologdan da destek alabilmektedir. Psikologlar genellikle vajinismus tedavisinde cinsel terapi uygulamakta ve bu sayede uzun vadede kesin çözümler sunabilmektedir. Ancak bu gibi durumlarda kadının tek başına tedaviye katılması yeterli olmazken, eşlerin de bu konuda destek olması bir hayli fayda sağlayacaktır.

Vajinismus Tedavisinde Erkeğin Rolü Nedir?

Vajinismus Tedavisinde Erkeğin Rolü Nedir?
Vajinismus Tedavisinde Erkeğin Rolü Nedir?

Vajinismus tedavisi, çiftlerin evliliğini ve ilişkisi sürdürebilmesi açısından oldukça önemli olan bir durumdur. Genellikle psikolog, psikiyatrist ya da terapistler tarafından yürütülen bu tedavilerde eşin desteği de oldukça önemlidir.

Mutlu bir ilişkide çiftlerin birbiri için karşılıklı güveni temel prensip olarak kabul edilirken, cinsel terapi konusunda da erkeğin eşinin yanında olması, ona destek vermesi ve bu süreci birlikte atlatması oldukça önemlidir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Zamanla vajinismus yaşayan kadınların eşlerinde de çeşitli cinsel işlev bozuklukları ortaya çıkabilir. Bu durumda en yaygın görülen sorunlar arasında, erken boşalma ve erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) problemleri bulunmaktadır.

Vajinismus tedavisinde erkek eşlere yönelik cinsel tedaviler, kendi başlarına yapabilecekleri basit egzersizlerle başlar ve ilk cinsel denemeler sırasında ereksiyonu destekleyecek, erken boşalmanın önüne geçecek ilaç tedavilerini içerebilir. Özellikle uzun süredir devam eden vajinismus durumlarında bu tedaviler önem arz etmektedir.

Tedavi sürecinde çoğu çift arasında çeşitli çatışmalar yaşanabilmekte ve sorunlar daha büyük bir hal alabilmektedir. Dolayısıyla psikologlar bu gibi durumları göz önünde bulundurarak daha büyük psikoloji sorunları ile karşılaşmamak adına terapilere eşlerin birlikte katılmasını önermektedir. Üstelik bu durum tedavi sürecini de olumlu yönde etkilediğinden hızlandırmakta ve daha kısa sürede çözüm elde etmeye yardımcı olmaktadır.

Vajinismus tedavisinde, sorunu yaşayan kadınlara destek olmak için erkek eşlerin sabırlı ve anlayışlı olmaları gerekmektedir. Asla aşağılama veya küçümseme gibi davranışlardan kaçınmalıdırlar. Bunun yanı sıra, tedaviye yönelik istekli olmaları ve bu konuda eşlerine karşı cesaretlendirici ve ısrarcı bir tavır sergilemeleri de önemlidir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım


Bir önceki yazımız olan Anoreksiya Nedir? Tedavi Edilmezse Ne Olur? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.