Bağlantıları atla
nsan İlişkileri ve İletişim Sorunları

İnsan İlişkileri ve İletişim Sorunları

İletişim, genellikle insanların çeşitli semboller kullanarak muhatabını etkileme süreci olarak ifade edilmektedir. Aile, iş hayatı ve okul yaşamında iletişim problemleri sıklıkla karşılaşılan sorunlar arasında yer alırken, yapılan araştırmalarda günlük hayattaki iletişim sorunlarının çoğunlukla lise e üniversitede yaşandığı ortaya çıkmıştır.

İnsan İlişkilerinde İletişim Sorunları

İnsan İlişkilerinde İletişim Sorunları
İnsan İlişkilerinde İletişim Sorunları

İnsan ilişkileri konusunda yaşanan problemler genellikle etkili konuşamama, karşısındakini dinlememe ve bu gibi durumlar neticesinde de beklenen sonucu alamama gibi problemlerdir. İletişim problemleri çoğu zaman kişiye göre değişiklik gösterse de, genel problemler hemen hemen birbiri ile benzeşmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Genel olarak bakıldığında insan ilişkilerinde en sık yaşanan problemler; mesajlarda ya da sözlü iletişimde uygun olmayan sözcüklerin tercihi, yanlış iletişim aracı kullanma, tarafların birbirine karşı saygısızlığı, farklı kültürler, alıcının dikkatsizliği, yanlış zaman ya da yetersiz sunum olarak örneklendirilebilmektedir.

İletişim Problemlerinin Nedenleri Nelerdir?

Nedenleri Nelerdir?
Nedenleri Nelerdir?

Günlük hayattaki iletişim sorunlarının en önemli nedenleri aslında yaşanan problemlerle aynıdır. Örneğin; iletişim esnasında insanların birbirini dinlemiyor olması­, yanlış kelimeleri kullanıyor olması, ideoloji, inanç ya da beklentilerin farklı olması, kontrol problemleri ve iletişim aracını yanlış seçmiş olması, genellikle iletişim problemlerinin ortaya çıkmasına neden olan durumlar olarak gösterilebilmektedir.

Bunun yanı sıra iletişim esnasında bulunulan ortam ya da bireylerin psikoloji sorunları da iletişim problemleri üzerindeki etkili faktörlerdir. Mesela o anda ortamın aşırı gürültülü olması mesajın doğru bir şekilde iletilmesine engel olurken, insanın psikolojik açıdan yaşadığı problemler de yanlış anlamasına neden olabilmektedir.

Günlük Hayattaki İletişim Sorunları Karşısında Ne Yapılmalıdır?

Günlük hayattaki iletişim sorunları alınabilecek pek çok önlem bulunmaktadır. Bunların başında ise iletişim becerilerinin geliştirilmesi gelmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Bunun dışında insanların daha sağlıklı iletişim kurabilmeleri için dönem dönem bir psikologdan destek alması da gerekebilir.

Psikologdan Destek Alabilirsiniz!

Psikolog, insanların yalnız psikoloji sorunları ile değil, iletişim problemleri ile de ilgilenen bir uzmandır. Günümüzde pek çok psikolog, hastalarına sunmuş olduğu terapi yöntemleri sayesinde nasıl etkili bir iletişim kurulabileceğini, doğru iletişim yollarını öğretebilmektedir. Ayrıca iletişim problemlerinin psikolojik nedenlere dayanması durumunda da sorunlara çözüm üretebilmektedir. Bu nedenle insanlar yaşadıkları problemler karşısında bir uzmandan destek alarak daha yüksek yaşam standardına sahip olan bir hayat sürdürebilir.


Bir önceki yazımız olan Şizoid Kişilik Bozukluğu Olan Kişilere Nasıl Davranılmalı? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.