Bağlantıları atla
Daginik beyin sendromu nedir nasil yenilir

Dağınık Beyin Sendromu: Nedir, Nasıl Yenilir?

Modern çağın en ciddi psikoloji sorunlarından biri de dağınık beyin sendromu olarak bilinmektedir. Dağınık beyin sendromu, genellikle bir anda birçok işi yapmaya çalışan bireylerde ortaya çıkan bir durumdur. Günlük yaşamı felç edebilecek dereceye kadar getirebilen bu psikoloji sorunu, beyin fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle de mutlaka profesyonel bir destek gerektirmektedir.

Dağınık Beyin Sendromu Nedir?

Dağınık Beyin Sendromu Nedir?
Dağınık Beyin Sendromu Nedir?

Genellikle eş zamanlı olarak birden fazla işi yerine getirmeye çalışan bireylerde görülen bir psikolojik rahatsızlık olarak bilinmektedir. Günümüz şartlarında çalışma ortamları toplantılardan e-postalara, telefon görüşmelerinden mesajlaşmalara, sunumlardan projelere varana kadar oldukça yoğun bir hale geldiğinden insanlar bir anda pek çok işi yürütmek durumunda kalabilmektedir. Pek çok şirket açık ofis gibi çalışma yöntemleri ile çalışanlarını çeşitli diyalogların içerisine sürüklerken, birden fazla işi aynı anda yerine getirmeye de teşvik etmektedir. Bu gibi durumlar ise sendromun nedenleri olarak gösterilebilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Normal şartlarda insan beyni tek seferde yalnızca bir işi yerine getirme potansiyeline sahiptir. Tek seferde birçok işi gerçekleştirmeye çalıştığında ise beyin devamlı olarak işler arasında gidip gelmekte ve dolayısıyla zaman içerisinde fonksiyonlarının bozulmasına, beynin yorulmasına neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarla karşı karşıya olan bireylerin bu sendromu yenmek için mutlaka bir psikolog ya da terapistten destek alması önerilmektedir.

Dağınık Beyin Sendromu Nasıl Yenilir?

Nasıl Yenilir?
Nasıl Yenilir?

Dağınık beyin sendromunu yenmek bazen kolay olabileceği gibi, bazen de zorlayıcı olabilmektedir. Fakat çoğu zaman profesyonel bir müdahale gerektiren bu durum karşısında bir psikolog ve terapist gibi uzmanlardan destek alınması gerekmektedir.

Dağınık beyin sendromu gibi bireyin gerek günlük yaşamını gerekse iş hayatını olumsuz yönde etkileyen, iş performansını düşüren durumlar için uzmanlar tarafından çeşitli yöntemler uygulanabilmektedir. Özellikle de bilişsel davranışçı terapi ve maruz bırakma terapisi gibi çeşitli terapi yöntemleri bu gibi durumlarda oldukça etkili olduğundan sıklıkla tercih edilebilmektedir.

Terapi yöntemleri çoğu zaman bireye yaşadığı sorun karşısında nasıl mücadele edebileceğini öğretmektedir. Dolayısıyla kısa sürede etkisini gösterebilmekte ve uzun vadede çözüm sunabilmektedir. Dağınık beyin sendromunun üstesinden gelebilmek için de tercih edilebilecek en iyi yöntem bir uzmandan alınacak terapi olarak gösterilebilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım


Bir önceki yazımız olan Erkekler Neden Aldatır? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.