Bağlantıları atla
lişkiye Girememe Vajinismus Nedir Vajinismus Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir

İlişkiye Girememe – Vajinismus Nedir?

Kadınların en öneli cinsel sorunlarından biri olan vajinismus; halk arasında ilişkiye girememe olarak tanınır. Dünya genelinde bu rahatsızlığı olan kadınların sayısının olukça fazla olmasının yanı sıra Türkiye’de de bu sayı hatırı sayılır düzeyedir.

İlişkiye Girememe – Vajinismus Nedir?

İlişkiye Girememe - Vajinismus Nedir?
İlişkiye Girememe – Vajinismus Nedir?

Kadınların bazı psikolojik etkilerden dolayı cinsel ilişkiye girememeleri, ilişki sırasında ağrı ve acı hissetmeleri ya da ağrı ve acı olacağı endişesinde olmaları vajinismus hastalığı olarak tanımlanır. Kadınlar, partnerleri ile cinsel bir yaşamları olsun istemelerine rağmen ellerine olmayan psikolojik nedenlerle bunu yapamazlar. Türkiye’deki her 10 kadından 1’inin ilişkiye girememe sorunu olduğu yapılan araştırmalarla ortaya çıkmıştır. Vajinismus nedir? Sorusu kadının cinsel ilişki sırasında pelvik kaslarını elinde olmadan kasılması, bu kasılmanın da cinsel birleşmeye engel olması şeklinde de cevaplanabilir. Pelvik kaslarının istemsizce kasılması sırasında vücut kendisini korumaya alır ve cinsel organ haricinde belde, kalçalarda, karın bölgesinde ve sırtta da kasılmalar olabilir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

İlişkiye Girememe – Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

İlişkiye Girememe - Vajinismus Nedenleri Nelerdir?
İlişkiye Girememe – Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Aslında psikolojik bir sorundur ve altına pek çok neden yatar. Kadının geçmişinde yaşadığı taciz tecavüz gibi sorunlar bu hastalığın en belirgin nedenleri arasında yer alır. Kadının cinsel ilişkiye girememesi  nedenleri arasında ayrıca çevresel etkiler, aileden gelen yanlış eğitim ya da eğitimsizlik, kadının cinselliği inançları ile bağdaştıramaması, utanma duygusu, partnerine yeterince güvenmemesi, duygu eksikliği, partnerinin kadına yanlış davranması ve kötü yaklaşımı, kadının vücudundan utanıyor olması, fiziksel bazı sorunlar bulunur. Tedavi edilmeze çiftler arasında büyük sorunlara neden olabilir. Cinsel uyumu ve yaşamı giderek zor bir hale doğru iten vajinismus tedavi edilebilir bir psikolojik rahatsızlık olarak bilinir. Hastalığın nedenleri arasında ayrıca cinsel ilişki sırasında kadının bilinçaltında olumsuz ve negatif düşüncelerin olması da yer alır.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cinsel yaşamın çiftler arasındaki öneminden yola çıkılırsa vajinismus rahatsızlığının tedavi edilmemesinin ilişkinin sonunu hazırlayabildiği durumlar da anlaşılır hale gelebilir. Cinsel ilişkiye giremeyen kadın bir süre sonra kendisini buna mecbur bıraktığı için eşinden nefret eder, içinde kızgınlık ve öfke biriktirerek yine istemsizce erkekten uzaklaşır. Tedavisi cinsel terapiler ile sağlanabilir. Hastalığın tedavisindeki en etkili yöntem olarak bilinen cinsel terapinin alanında iyi bir uzman tarafından gerçekleştirilmesi önemlidir. İlişkiye gierememe konusunda bilinen bir diğer gerçek de bu sorunun kadın ya da çiftler tarafından diğer kişiler kolaylıkla anlatılamadığıdır. Ancak tedavisi için mutlaka bir psikoterapistten yardım alınması gerektiği, bu sorunun çözümünün uygulanacak olan doğru terapilerle mümkün olduğu unutulmamalıdır.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım


Bir önceki yazımız olan Panik Atak Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.