Bağlantıları atla
Narsisistik kisilik bozuklugu olanlara nasil davranilmali

Narsisistik Kişilik Bozukluğu Olanlara Nasıl Davranılmalı?

Kişilik bozuklukları arasında oldukça dikkat çeken psikoloji sorunlarından biri de narsisist kişilik bozukluğudur. Narsisist kişilik bozukluğuna sahip olan bireyler aşırı derece bencilliği ile bilinmektedir. Bireyin kendini aşırı derece beğendiği, herkesten üstün gördüğü, devamlı olarak ilgi, beğeni ve onay görmeyi beklediği bir psikoloji sorunu olarak tanımlanabilmektedir. Bu gibi bir problemle karşı karşıya olan bireylerin hem kendi hem de çevresindekilerin yaşamı olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu nedenle de mutlaka bir tedavi gerektirmektedir.

Narsisistik nedenleri tüm gerçekliğiyle bilinemese de çocukluğu ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Örneğin; bireyin çocukluk döneminde gerçek hayatın düş kırıklıkları ile karşılaşmamış olması, anne ve babanın sergilediği tutumlar, ebeveynlerin çocuğu aşırı derece yüceltmesi gibi durumlar nasisist kişilik bozukluğuna neden olabilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Narsisistik Kişilik Bozukluğu Olanlar Nasıl Davranış Sergilerler?

Narsisist kişilik bozukluğu olanların kendine has davranışları da bulunmaktadır. Bu davranışlar çoğu zaman narsisistlik özellikleri ya da narsisistik belirtileri olarak ifade edilebilmektedir. Örneğin; narsisist kişilik bozukluğuna sahip olan bireyler oldukça kibirlidir. İnsanların kendisine hayran olmasını isteyen bu kişiler, oldukça özel ve benzersiz olduklarına inanmaktadır. Ayrıca başkaları ile empati kuramamakta, başkalarının isteklerini ve duygularını önemsememektedir. Narsisistik olanlar ayrıca başkalarını kıskanmakta ve kendisini kıskandıklarını düşünmektedir.

Narsisistik Kişilik Bozukluğu Olanlara Nasıl Davranılmalı?

Narsisist kişilik bozukluğuna sahip olan bireylere yaklaşım oldukça önemlidir. Narsisistik kişiler ile tartışmaya girmekten kaçınmak, onlara karşı öfkeyi kontrol etmek gereklidir. Onlara karşı suçlayıcı bir tavırla hitap etmek yerine sevgi sözlükleri ile yaklaşmak daha faydalı olacaktır. Ayrıca narsist olanların davranışını ödüllendirmek, verdiği sözlerden çok davranışlarına itimat etmek ve onunla alakalı bu durumu kabul etmek de önemlidir. Çünkü narsist kişiliğe sahip olanların istese bile değişmesi oldukça zordur.

Narsisistik Kişilik Bozukluğunun Tedavisi Mümkün mü?

Narnisist kişilik bozukluğu tedavisi, hastalar ve uzmanlar açısından en zor olan süreçlerden biridir. Narsist olan kişiler çoğu zaman hastalığı için bir psikolog ya da terapistten destek almayı reddedebilmektedir. Bunun aksine ancak yaşadıkları sorunların başkasından kaynaklandığını düşünerek ya da çevresindekilerle yaşadığı iletişim problemlerinin depresyona neden olması gibi durumlarda bir uzmana müracaat edebilmektedir.

Narsisist kişilik bozukluğu tedavisinde uzmanların tercih ettiği en etkili yollardan biri terapi yöntemleridir. Bu yöntemler hastanın bakış açısının değişmesine, empati yeteneğinin gelişmesine yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle de hastaların yakınları tarafından bir uzmana yönlendirilmeleri önem teşkil etmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım


Bir önceki yazımız olan Erkekler Neden Aldatır? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.