Bağlantıları atla
Antisosyal Kişilik Bozukluğu ve Evlilik

Antisosyal Kişilik Bozukluğu ve Evlilik

Günümüzde pek çok insanda görülen çeşitli kişilik bozukluklarından biri de antisosyal kişilik bozukluğudur. Kadınlara nazaran daha çok erkeklerde görülen bu psikolojik problem, kişide farklı bir karaktere nedne olabilmektedir. Antisosyal kişilik bozukluğuna sahip olan bireyler kendilerine ya da çevresine zarar verecek davranışlar sergilemekte, manipülasyondan beslenmektedir. Bu gibi özelliklerle karakterize olan bu bozukluk, insanların yaşamını da olumsuz yönde etkilemekte, yaşam kalitesini düşürmektedir.

Antisosyal kişilik bozukluğu genellikle çocukluk döneminde başlayan ve yetişkinlikte de devam eden psikoloji ya da zihinsel bir sağlık sorunudur. Bu kişiler uzun vadede pek çok farklı davranış sergilerken, yasaları göz ardı etme, çevresindeki insanların haklarını ihlal etme, başkalarını sömürme ve manipüle etme gibi davranışlar bunlardan yalnızca bazılarıdır. Bu kişiler aynı zamanda çevresindekilerin güvenliğini düşünmeden davranışlar sergileyebilmekte, pişmanlık duymadan sıklıkla yaşan söyleyebilmektedir. Dolayısıyla bu hastalıkla ilgili pek çok insan Antisosyal kişilik bozukluğu ve evlilik konusunu merak etmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Antisosyal Kişilik Bozukluğu ve Evlilik

Antisosyal Kişilik Bozukluğu ve Evlilik
Antisosyal Kişilik Bozukluğu ve Evlilik

Antisosyal kişilik bozukluğuna sahip olan bireylerle mutlu bir evlilik ya da ilişki yaşamak ne yazık ki pek de mümkün değildir. Bu gibi bir bozukluğu olan hastalar çevresindeki insanlarla ilişki kurma konusunda güçlük çekmektedir. Üstelik çevresindekilere ya da diğerlerine karşı saldırgan ve yasadışı tecavüz, öldürme, hakaret gibi davranışlar sergilediklerinden onlarla bir bağ ya da ilişki kurmak da tehlikeli olabilmektedir. Antisosyal Kişilik Bozukluğu ve evlilik oldukça güç ve hatta tehlikeli olurken, öncelikle bu insanların uzman bir psikologdan destek alması ve tedavi görmesi sağlanmalıdır.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Cinselliği Nasıl Etkiler?

Cinselliği Nasıl Etkiler?
Cinselliği Nasıl Etkiler?

Antisosyal kişilik bozukluğu ve evlilik konusunda olduğu gibi Antisosyal Kişilik Bozukluğu ve cinsellik konusu da bu hastalıkla alakalı merak edilenler arasında yer almaktadır. Kendisine ve çevresindekilere zarar veren davranışlarla karakterize olan antisosyal kişilik bozukluğu insanların yaşamını büyük ölçüde etkilemekte, ilişki yaşamasına ve aile kurmasına engel olmaktadır. Bu gibi sorunların üstesinden gelebilmek, bireyin daha sağlıklı, uyumlu ve kaliteli bir yaşam sürdürebilmesini, aile kurmasını sağlayabilmek adına mutlaka psikologlardan yardım alması gereklidir.

İnsanların yaşamını ve psikolojisini ciddi ölçüde zedeleyen bu sorun için pek çok psikolog çeşitli terapi yöntemleri uygulamaktadır. Her ne kadar antisosyal kişilik bozukluğunun kesin bir tedavisi bulunmasa da, uygulana psikoterapi yöntemleri ve ilaç tedavisi, hastanın daha uyumlu, sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürebilmesine yardımcı olmakta, sorunun üstesinden gelmesini sağlamaktadır.


Bir önceki yazımız olan Paranoid Kişilik Bozukluğu Kimlerde Görülür? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.