Bağlantıları atla
Cekingenlikten nasil kurtulurum

Çekingenlikten Nasıl Kurtulurum?

Çekingenlik ne yazık ki günümüzde pek çok insan için ciddi problem oluşturan durumlardan biridir. Öyle ki bazı insanlar sırf bu yüzden sokağa çıkmaya ya da toplum içerisine girmeye dahi çekinebilmektedir. İnsanların günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen çekingenlik psikoloji ile yakından ilişkili olurken, kurtulmak için uygulanabilecek yöntemler sayesinde bu durumun üstesinden gelebilmek mümkündür.

Çekingenlikten Nasıl Kurtulurum?

Çekingenlikten Nasıl Kurtulurum?
Çekingenlikten Nasıl Kurtulurum?

Günümüzde pek çok insan “Çekingenlikten Nasıl Kurtulurum?” diye merak etmekte ve kendisine bir yanıt aramaktadır. İnsanların bu durumun üstesinden gelebilmek adına uygulayabileceği bazı metodlar bulunurken, bunların işe yaramadığı noktada bir uzmandan destek alması önerilmektedir. İşte kurtulmak için dikkat edilmesi gerekenler…

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

  • Olumsuz Düşünceleri Uzaklaştırın!

İnsanın psikolojisi ile yakından ilişkili olduğu için öncelikle zihindeki negatif ve kötü düşüncelerin uzaklaştırılması gerekmektedir. Bu durumda çekingenlik belirtileri görülen insanlar negatif düşünceleri zihninden uzaklaştırdığında olaylara ya da günlük hayata daha pozitif yaklaşarak bu duruma neden olan kaygıdan da kurtulacaktır.

  • Evden Çıkın!

Kadınlarda çekingenlik ile erkeklerde çekingenlik çoğu zaman farklı nedenlerle oluşabilirken, her iki tarafın da yapılabileceği en iyi şey evden çıkmaktır. İnsanların arasında yürüyerek ve göz teması kurarak çekingenliğinizi kırabilir ve cesaret toplayabilirsiniz.

  • Okuyun!

Genellikle ikili ilişkilerde bu problemin üstesinden gelebilmek için en iyi yöntem bol bol okumaktır. Beden dili, konuşma, diksiyon ve bu gibi konular hakkında bilgi edinmek için okumak ve hatta seminerlere katılmak da faydalı olacaktır.

  • Yavaş Yavaş Çevrenizdekilerle İletişime Geçin!

Yavaş Yavaş Çevrenizdekilerle İletişime Geçin!
Yavaş Yavaş Çevrenizdekilerle İletişime Geçin!

Kadınlarda, erkeklere kıyasla daha fazla görülürken, pek çok kadın bu durumun üstesinden topluma karışarak ve yavaş yavaş iletişim kurmaya çalışarak gelmektedir. Elbette ki erkekler için de geçerli olan bu yöntem sayesinde atılan tüm bu adımların ardından artık insanlarla iletişime başlama zamanı gelmiş demektir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

  • Sevdiğiniz Etkinlikleri Takip Edin!

İnsanların sevdiği ve keyif aldığı etkinlikleri takip ederek daha sık katılmaya çalışması da bu konuda faydalı olacaktır. Üstelik karşı cinse çekingenlik konusunda da fayda sağlayan bu etkinlikler sayesinde sevdiğiniz insanlarla daha keyifli vakit geçirebilir ve utangaçlığınızı kırabilirsiniz.

  • Öfkenizi Kontrol Edin!

Öfke kontrolü, hayatın her anında odluğu gibi utangaçlık gibi problemlerle de önemli bir unsurdur. Kontrolsüz öfke ne yazık ki hiç istenmeyen sonuçlara neden olurken, kavga, şiddet ve hatta ölüm gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle yaşamını sürdüren her insanın öfke kontrolü sağlaması, kendine hakim olması, başaramadığında ise bir uzmandan destek alması gerekmektedir.

  • Psikologdan Destek Alabilirsiniz!

Çekingenlik probleminin üstesinden gelemeyen insanların yapabileceği en iyi iş ise bir psikologdan destek almak olacaktır. Uzmanlar çoğu zaman danışanlarında çekingenliğe neden olan sorunu tespit ederek bir tedavi yöntemi belirlerken, özellikle de uygulanan terapi yöntemleri bu gibi durumlarda ciddi bir başarı sağlayabilmektedir. Üstelik bu yöntemler uzun vadede daha faydalı olacak, kişinin bu problemi nedeniyle oluşan anksiyete halinde nasıl başa çıkabileceğini öğretecektir.


Bir önceki yazımız olan Şizoid Kişilik Bozukluğu Olan Kişilere Nasıl Davranılmalı? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.