Bağlantıları atla
Erken bosalma cesitleri nelerdir

Erken Boşalma Çeşitleri Nelerdir?

Erken boşalma, erkeklerin sıklıkla karşı karşıya kaldığı cinsel sorunlardan biri olarak değerlendirilmektedir. Penisin vajinaya girmeden hemen önce ya da girdikten kısa bir süre sonrasında sınırlı bir uyarılma ile kontrolsüz boşalma durumu ifade edilen erken boşalma, erkekler ciddi problemlere yol açabilmektedir. Bu nedenle de mutlaka tedavisi gereken bu sorun için en ideal yöntem cinsel terapi olarak bilinmektedir.

Erken Boşalma Çeşitleri Nelerdir?

Erken Boşalma Çeşitleri Nelerdir?
Erken Boşalma Çeşitleri Nelerdir?

Erkeklerde görülen bu erken boşalma sorunu pek çok farklı türü ile karşımıza çıkmaktadır. Yaşam boyu devam eden erken boşalma, kazanılmış erken boşalma, değişken erken boşalma ve duyusal boşalma, erken boşalma çeşitleri arasında yer almaktadır.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

  • Yaşam boyu devam edilen erken boşalma: genellikle ilk cinsel birliktelik ile beraber görülen bireyin hayatı boyunca devam eden erken boşalma türüdür. Günümüzde nadir görülen erken boşalma çeşitleri olarak tanımlanan bu sorun, yüzde 2,3 ya da 3,2 oranlarında görülmektedir.
  • Kazanılmış erken boşalma: sık rastlanan erken boşalma çeşitlerindendir. Psikoloji ve fizyoloji ile yakından alakalı olan kazanılmış erken boşalma, çoğu zaman bu tür değişkenlikler neticesinde ortaya çıkmaktadır. Cinsel terapi ile tedavisi de mümkündür.
  • Değişken erken boşalma: erken boşalma türleri arasında en sık rastlanan türdür. Genel olarak toplumun yüzde 8,5 ila 11,4 oranında görülen değişken erken boşalma sorunu, yine psikoloji ve fizyoloji ile alakalı olabilmektedir. Üstelik bu kimseler kimi zaman vaktinde boşalırken, kimi zamansa erken boşalma durumu yaşamaktadır.
  • Duyusal (Subjektif) erken boşalma: gerçekten boşalma ile alakalı olmayan bu tür, kişinin cinsel birleşmede erken boşaldığını düşünmesiyle alakalı bir durumdur. Bu tür erken boşalma nedenleri ise daha çok psikolojik ve kültürel faktörler olarak gösterilmektedir. Yapılan araştırmalara yüzde 5,1 ila 6,4 civarında görülmektedir.

Erken Boşalma Nedenleri

Genellikle yaşam boyu devam eden cinsel işlev bozukluklarından erken boşalmaya neyin sebep olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Çoğu zaman spekülatif psikolojik teorilerden bahsedilirken, beyinde boşalmayı kontrol eden uyarıcılarda sorun yaşanmasının ya da penis yüzeyinin aşırı hassasiyet göstermesinin erken boşalma nedenlerinden olduğu düşünülmektedir.

Değişken ve duyusal değişkenler, erken boşalma probleminin tamamen psikolojik sorunlardan kaynakladığını göstermektedir. Özellikle de gündelik yaşam şartları ve stresin bu soruna yol açtığı düşünülmektedir. Diğer yandan kazanılmış erken boşalma nedenlerini şu şekilde örneklendirebiliriz:

  • Psikolojik Sebepler: Stres, çevresel etkenler, yaşam tarı, partnerle olan ilişki gibi problemler erken gelme sorununa zemin hazırlayabilmektedir.
  • Cinsel Sağlık Sorunları: Cinsel işlev bozuklukları ya da kadınların cinsel uyum sorunları erken gelme için bir neden olarak gösterilebilmektedir.
  • Üronolojik Sorunlar: Prostat enfeksiyonları, hastalıkları, idrar yoluyla bulaşan enfeksiyonlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve bu gibi üronolojik sorunlar da birer neden olabilir.
  • Endokrin Etkenler: Halk arasında guatr adıyla bilinen tiroid problemleri erken boşalmaya yol açabilecek sağlık sorunları arasında yer almaktadır.

Erken Boşalma Tanısı

Erken boşalma tanısı ancak bir uzman hekim muayenesiyle koyulabilir. Erken gelme problemine neden olan hormonal sorunlar, idrar yolu enfeksiyonu ya da bu türden rahatsızlıklar söz konusu olduğunda, bu hastalıklarla alakalı tetkikler yapılmalı ve uygun bir tedavi başlatılmalıdır. Erken boşalma tanısı için hastanın öyküsünün detaylı olarak dinlenmesi önemlidir. Boşalma süresi hastadan öğrenilirken, validasyonu yapılmış sorgulama formları sayesinde de hastanın yakınmaları hakkında bilgi edinilebilir. Ayrıca en sık karşılaşılan erken boşalma ve iktidarsızlık gibi problemlerin farkı da yine hasta öyküsüyle ayırt edilir.

Erken Boşalma Hakkında Sık Sorulan Sorular

Erken Boşalma Kadınlarda Meydana Gelir mi?

Erken boşalma çeşitleri kadınlarda da görülebilen bir cinsel işlev bozukluğudur. Fakat kadınların fizyolojisi sebebiyle tekrarlı orgazma ulaşması mümkün olduğundan ciddi bir sorun yaratmamaktadır.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

İktidarsızlık Erken Boşalmaya Neden Olur mu?

Erken boşalma ve iktidarsızlık sıklıkla karıştırılan iki ayrı cinsel işlev bozukluğu olurken, iktidarsızlık yaşayan birinin erken boşalma sorunuyla karşılaştığı da bilinmektedir.

Sık Mastürbasyon Erken Boşalma Sebebi mi?

Bu durum genç bireyler arasında tartışma konularından biridir. İlk defa cinsel tecrübe edinecek olan gençlerde ilk ilişki heyecanını ortadan kaldırabilmek adına mastürbasyon önerilebilmektedir. Bu durumda mastürbasyon erken boşalmanın önüne geçebilecek bir yöntem olarak değerlendirilir.  

Erken Boşalmanın Bitkisel Tedavisi Var mı?

Erkeklerde ereksiyon sağlamak, sperm kalitesini ve sayısını artırmak için bazı besinlerin tüketilmesi fayda sağlamaktadır. Fakat erken gelme sorununda bitkisel bir tedavi ya da beslenme desteği söz konusu değildir.

Tedavi Edilmezse Ne Olur?  

Erken boşalma çeşitleri tedavi edilmezse ilişkide çeşitli sorunlara yol açabilir. Bireyin cinsel hayatında yaşadığı başarısızlık, çiftler arasında ilişki sorunlarına, ruhsal problemlere ve uyumsuzluğa neden olabilir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Erken boşalma neden olan sorunlarla karşı karşıya olan bireyler için günümüzde birçok psikolog önemli ölçüde destek sağlayabilmektedir. Özellikle de uyguladıkları cinsel terapi yöntemleri ile kısa sürede çözüm sunan psikolog ve terapistler, danışanlarına daha mutlu ve sağlıklı bir cinsel yaşantı sunabilmektedir.


Bir önceki yazımız olan Anoreksiya Nedir? Tedavi Edilmezse Ne Olur? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.