Bağlantıları atla
Cocuklarda ozguven eksikligini yenmek

Çocuklarda Özgüven Eksikliğini Yenmek!

Özgüven, insanların yaşamını mutlu ve başarılı bir şekilde sürdürebilmesi için gerekli olan bir etkendir. Doğumdan itibaren gelişmeye başlayan özgüven çocukluk döneminde de gelişimini sürdürmektedir. Dolayısıyla çocuklarda özgüven sorunu ile karşı karşıya kalındığında mutlaka erken müdahale edilmesi ve olumlu yönde geliştirilebilmesi için destek olunması gerekmektedir.

Çocuklarda Özgüven Eksikliği Neden Olur?

Çocuklarda Özgüven Eksikliği Neden Olur?
Çocuklarda Özgüven Eksikliği Neden Olur?

Çocuklarda özgüven eksikliği nedenleri pek çok faktöre bağlı olarak gelişmektedir. Anne ve babanın tutumu, okul ve çevre, öğretmenin yaklaşımı, fiziksel rahatsızlıklar, psikolojinin çeşitli nedenlerle bozulmuş olması, zeka, başarı, şiddet ve ceza uygulamaları, ebeveynlerin boşanması, genetik faktörler ya da baba yoksunluğu gibi durumlar çocuklarda özgüven eksikliği nedenleri olarak gösterilebilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Tüm bunların yanı sıra farklı bir semte, şehre ya da ülkeye taşınmak, ağır bir travma yaşamak, çocuğun çok sevdiği birini kaybetmesi ya da hastalık gibi durumlar da çocuklarda özgüven eksikliğine neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda psikolojik olarak da etkilenen çocuklara mutlaka profesyonel bir müdahale gerekmektedir.

Çocuklarda Özgüven Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda özgüven eksikliği genellikle davranış bozuklukları ile anlaşılabilmektedir. Özgüven problemi yaşayan çocuklar genellikle içine kapanık olmakta, her türlü işte başarısız olacağını düşünmekte, yeni şeyler denemekten kaçınmakta, toplum içerisinde söz hakkı alamamakta, pek çok ortamda pasif kalmayı tercih etmekte, kendinde gurur duyabileceği herhangi bir şey bulamamakta ve devamlı olarak kusurlarını düşünmektedir. Üstelik bu durumda olan çocuklar çevresindekilere ve akranlarına göre kendisini yetersiz bularak depresif bir hale de bürünebilmektedir.

Çocukların tüm yaşamını olumsuz olarak etkileyebilecek bu konu hakkında ebeveynlere önemli görevler düşmektedir. Çocuklarda özgüven geliştirme yöntemleri denemeleri ve başarısız olduklarında da mutlaka bir uzmandan destek almaları gerekmektedir.

Psikologdan Destek Alabilirsiniz!

Çocukların yaşamış olduğu özgüven problemleri karşısında bazen ebeveynlerin müdahalesi yetersiz kalabilmektedir. Bu aşamada ailelerin mutlaka bir psikolog ya da psikiyatristten destek alması gerekmektedir. Aksi takdirde bu durum çocuğun tüm yaşamını olumsuz yönde etkileyecektir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Alanında uzman olan hekimler genellikle bu gibi durumlar karşısında hem çocukları hem de ebeveynlerini terapiye dahil ederek sorunun kaynağı hakkında araştırmalar yapmakta ve çözüm yolları üretmektedir. Üstelik psikoterapi yöntemleri sayesinde çözüm yolları ebeveyn ve çocuklara da öğretilerek bu sorun karşısında mücadele edebilmenin yolları aşılanabilmektedir. Bu sayede de uzun vadede çözüm elde edilebilmektedir.


Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Özgüven Eksikliğinde Anne ve Babalar Neler Yapabilirler? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.