Bağlantıları atla
Anoreksiya ile bılimia arasindaki farklar

Anoreksiya ile Bulimia Arasındaki Farklar

Anoreskiya ve bulimia hastalığı, birbirinden farklı yemek bozuklukları olarak bilinmektedir. Her ikisi de psikoloji ile yakından alakalı olan bu yemek bozuklukları bireyin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için mutlaka tedavi gerektirmektedir. Anoreksiya ile bulimia arasındaki farklar ise tedavinin seyrini etkilerken, bu farklar sayesinde bireyin anoreksiya mı yoksa bulima hastası mı olduğu anlaşılabilmektedir.

Anoreksiya ile Bulimia Arasındaki Farklar

Anoreksiya ile Bulimia Arasındaki Farklar
Anoreksiya ile Bulimia Arasındaki Farklar

Anoreksiya ile bulimia hastalığı çoğu zaman birlikte telaffuz edilse de, aslında birbirinden farklı hastalıklardır. Günümüzde birçok insan tarafından sıklıkla karıştırılan bu yeme bozuklukları, farklı özelliklere sahip olmasıyla bilinmektedir. İşte anoreksiya ve bulima arasındaki farklar…

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Anoreksiya Düzensiz Yeme Bozukluğudur

Anoreksiya nevroza bozukluğu sık karşılaşılan yeme bozuklukları arasında yer alırken, bu tür bir hastalıkla karşılaşan bireyler genellikle düzensiz yemek yemesi ile bilinmektedir. Yani anoreksiya ile karakterize olan semptomlardan biri hastanın düzensiz olarak beslenmesi ve öğünlerde tükettiği besinlerin zaman içerisinde azalması durumudur.

Bulimia Hastaları Aşırı Yemek Yedikten Sonra Besinler Çıkarır

Bulimia hastalığında ise bireyler aşırı derecede yemek yemekte ve yedikten sonra da besinlerden kurtulmak için kusma yöntemini tercih etmektedir. Bu türden bir hastalıkta birey gerek psikoloji gerekse fiziksel olarak rahatsız olacak derecede yemek yedikten sonra tuvalete gitmekte ve kusarak yediklerinin çıkarmaktadır.

Bulimia ve Anoreksiya Hastalığının Semptomları

Hastalığın Semptomları
Hastalığın Semptomları

Anoreksiya hastalığında hastalar öğünleri atlamakta, az kalorili besinler tüketmekte, salatadan sonra bile uzun süre yürümekte ya da koşmakta, çevresindekilere tükettiği besinlerin miktarını doğru söylememekte, fiziksel özellikleri ile alakalı kötü konuşmakta ve yalnızca tek başınayken yemek yemektedir. Bulimia hastalığında ise hastalar kilo almaktan aşırı derecede korkmakta, gereğinden fazla yemek yemekte, kilosu ya da dış görünümü ile alakalı olarak devamlı kaygı duymaktadır.

Psikologdan Destek Alabilirsiniz!

Her iki yeme bozukluğu da bireyin yaşamını ve sağlığını ciddi ölçüde etkilediğinden mutlaka tedavi gerektirmektedir. Bu gibi durumlar karşısında hastaların tedavi için mutlaka bir psikolog ya da terapistten destek alması gerekmektedir. Aksi takdirde daha ciddi sağlık sorunları ortaya çıkacaktır.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Uzmanlar genellikle bu gibi hastalıklarda terapi yöntemi uygulayarak hastaların sorununu aşabilmesini ve gerek bulimia, gerekse anoreksiya ile nasıl başa çıkabileceğini öğretmektedir. Bu da hastalara uzun vadede çözüm sağlayabilmektedir.


Bir önceki yazımız olan Bulimia Hastalığı: Tedavi Edilmezse Ne Olur? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.