Bağlantıları atla
6 adimda stres yonetimi

6 Adımda Stres Yönetimi!

Stres, gerek psikoloji, gerekse genel sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olan bir durumdur. Günümüz şartları gereği insanlar dönem dönem aşırı strese maruz kalabilmekte ve bu durumda olumsuz olarak etkilenmektedir. Özellikle de çalışma hayatında ortaya çıkan stres mutlaka kontrol altına alınmalı ya da üstesinden gelinmelidir. Bu gibi durumlarda ise stres yönetimi önemli bir yere sahiptir.

Normal şartlarda stres doğasına uygun bir şekilde çalıştığında insanların enerjik hissetmesini sağlayabilmektedir. Üstelik acil ve tehlikeli durumlarda a hayat kurtarmaya yarayan stres, huzursuzluk, hoşnutsuzluk ve bunun gibi psikoloji açısından çeşitli negatif duyguları da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle de stres yönetimi ve stresi en az seviyeye indirmek insan sağlığı için oldukça önemlidir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

6 Adımda Stres Yönetimi!

6 Adımda Stres Yönetimi!
6 Adımda Stres Yönetimi!
  • Stresi Tanımak ve Anlamak

Stresle başa çıkma yolları insanların günlük yaşamında oldukça önemli bir husus olurken, bunlardan biri de stresi tanımak ve anlamaktır. Stres belirtileri stresi anlamaya yardımcı olurken, bu sayede durumu önceden fark ederek önlem alabilmek mümkündür.

  • Gevşeme Egzersizleri Yapmak

Gevşeme egzersizleri, nefes egzersizleri, spor ve bunun gibi aktiviteler stresle başa çıkma yolları arasında en etkili olanlardır. İnsanlar gevşemeye başladıklarında kas gerginliği ve bununla beraber otonomlar azaldığından gerilim düşüş gösterebilmekte ve bunun yerine enerji artabilmektedir.

  • Rahat Bir Uyku Uyumak

Düzenli bir uykunun insan sağlığına olan faydaları oldukça büyük olurken, bu durum stresle başa çıkma konusunda da geçerlidir. Üstelik stresin zararları da düzenli ve sağlıklı bir uyku ile minimuma indirgenebilmektedir.

  • Pozitif Düşünce Yapısı Oluşturmak

Pozitif Düşünce Yapısı Oluşturmak
Pozitif Düşünce Yapısı Oluşturmak

Günümüzde stresin nedenleri incelendiğinde pek çok kez negatif düşünce yapısı ortaya çıkmaktadır. İnsanların hemen hemen her konuda önce en kötüsünü düşünmesi stres seviyesinin yükselmesine neden olurken, bunun yerine kişinin kendisine pozitif duygular ve düşünceler aşılaması stresi kontrol altına almaya yardımcı olacaktır.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

  • Düzenli Beslenmek

Düzenli beslenme kapsamında beslenme düzeninde yapılan bazı değişiklikler vücutta mutluluk hormonu salgılanmasını sağlayabilmekte ve insanların daha mutlu bir yaşam sürdürebilmesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede stresin sonuçları da bertaraf edilebilmektedir.

  • Bir Psikologdan Destek Almak

Stresle başa çıkma konusunda yetersiz kalan kişilerin yapması gereken tek şey bir psikolog ya da terapistten destek almaktır. Uzmanlar bu gibi durumlar için bilişsel davranışçı terapi gibi tedavi yöntemleri uygulayabilirken, bu yöntemler sayesinde daha pek çok farklı sorun karşısında mücadele edebilmeyi öğrenmek mümkündür.


Bir önceki yazımız olan Erkekler Neden Aldatır? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.