Bağlantıları atla
Vajinismus Nedir

Vajinismus Nedir: Çeşitleri, Nedenleri, Belirtileri ve İlişkiye Etkileri

“Vajinismus nedir?” sorusu günümüzde birçok kadını ve çiftin merak ettiği sorulardan biridir. En sık görülen kadın hastalıklarından biri vajinismustur. Vajinismus belirtileri kısa zaman içerisinde ortaya çıkmamakla birlikte cinsel yaşamın düzenli bir hale gelmesinden sonra oluşabilmektedir. Her 100 kadından 2’sinde görülen bu hastalığın terapi yöntemleriyle uzman bir psikolog tarafından tedavisi mümkündür.

Vajinismus nedir, belirtileri nedenleri ve çeşitleri nelerdir sorusuna yanıt arayan kadınlar için ayrıtılı bilgi içeriğimizin devamında…

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir?
Vajinismus Nedir?

Vajinismus nedir dediğimizde öncelikle kadın hastalıkları içerisinde en sık rastlanan ve dikkat çeken, hem psikolojik hem de fizyolojik sebeplere dayanan ve kadının cinsel ilişkiye girmek istemesine rağmen ilişki sırasında dış çevre faktörleri sebebiyle tam ve sağlıklı bir şekilde cinsel birliktelik yaşayamamasına sebep olan rahatsızlıktır. Daha kısa bir dille vajinismus nedir tanımını yapmak gerekirse kadının cinsel birliktelik yaşamak istemesine rağmen ilişki sırasında kasılması, penisin vajinaya girmesine izin vermemesi ve bu birlikteliği yaşayamamasıdır.

Vajinismus Sonrası Cinsellik

Vajinismus problemini yaşayan kadınlar için cinsel ilişki adeta bir kabus gibidir. Vajina doğası gereği esnek ve kaslı bir yapıya sahiptir. Vajinadaki kaslar kontrolsüz bir şekilde kasıldığında, cinsel ilişki önlenir. Penis vajinaya giremez ya da girdiği zaman sıkışabilir.

Vajinismus sonrası cinsellik daha da zor bir hale gelebilir. Kadın ilişkiye girmek istemeyeceği için cinsel anlamda isteksizlik, depresyon, anksiyete artışı, konsantrasyon güçlüğü ve özgüven eksikliği görülebilir.

Vajinismus Nedenleri

Nedenleri Nelerdir?
Nedenleri Nelerdir?

“Vajinismus nedir?” sorusundan sonra nedenleri ve belirtileri gibi konularda da bir diğer araştırma konusu olarak karşımıza çıkar. Vajinismus psikolojik ve fizyolojik nedenler içerebilir. Fakat hastaların yüzde 90’ı psikolojik nedenler dolayısıyla bu rahatsızlığı yaşamaktadır.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Vajinismus nedenler içerisinde psikolojik olan sebepler şu şekilde sıralanabilir:

 • İlk birliktelik korkusu
 • Kızlık zarı, namus kavramı ve cinsellik ile ilgili çevreden duyulan yanlış ve abartı bilgiler
 • İlk ilişki sırasında kadının aşırı acı çekmesi, kanama yaşaması ya da partner tarafından ilişkiye zorlanması
 • Kadının cinsel istismara (taciz, tecavüz vb.) uğraması
 • Aile içi ensest ilişkiye maruz kalması
 • Doğum anı ile ilgili videolar izleyerek ya da şahit olarak bu durumdan korkması
 • Bireyin kendisini başarısız, umutsuz, aşırı stresli, kaygılı ve yetersiz hissetmesi
 • Kadının vücudunu beğenmemesi

Psikoloji etkilerinin yanı sıra fizyolojik nedenler de bulunabilir. Bu nedenler şu şekilde yer alır:

 • Vajinanın kısa ya da içeride perde olması
 • Kızlık zarının normalden sert ya da kalın olması
 • Vajinal enfeksiyonlar
 • Bartholin bezesinde kist ya da apse
 • Pelvik Inflamatuar Hastalığı
 • Vulvar Vestibulitis Hastalığı

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus belirtileri çoğu zaman durumun bir hastalık seviyesinde olduğunu gösterirken, kendisine bu tür semptomlar görülen bireylerin mutlaka bir uzmandan destek alması gerekmektedir. Genel olarak bakıldığından vajinismus belirtileri ise;

 • Partneri ile cinsel ilişkiden korkma ve asla penetrasyon deneyememe,
 • Cinsel birleşmenin ağrılı ve zor geçmesi,
 • İlişkiyi reddetme,
 • İlişki esnasında bacakları aşamama,
 • Genital bölgeye bakamama, dokunamama,
 • Uyarılma azlığı, vajinal kuruluk,
 • Cinsel haz eksikliği gibi durumlar olarak gösterilebilmektedir.

Vajinismus Çeşitleri

Vajinismus pek çok farklı çeşidi bulunan bir problemdir. Primer vajinismus, sekonder vajinismus, aparoni, disparoni ve vulvar vestibulis sendrom vajinismus çeşitleri arasında yer almaktadır.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

 • Primer Vajinismus (Birincil vajinismus)
Primer Vajinismus (Birincil vajinismus)
Primer Vajinismus (Birincil vajinismus)

“Vajinismus nedir, çeşitleri nelerdir?” sorusuna yanıt olarak bu hastalığın çeşitlerinden ilki birincil yani primer vajinismustur. Evlilikte ya da ilişkide bir defa dahi birleşmenin gerçekleşmediği vajinismus türüdür. Primer vajinismus ile karşı karşıya olan kadınlar evliliklerinde uzun süre boyunca birleşmeye müsaade edememekte ve hatta aylarca bakire olarak kalabilmektedir. Bu nedenle de mutlaka cinsel terapi gerektiren bir vajinismus türü olarak değerlendirilmektedir.

 • Sekonder Vajinismus (İkincil vajinismus)

Sekonder vajinismus da yine bu cinsel problemin çeşitlerinden biridir. Daha önceden sağlıklı bir cinsel hayatı olan kadının yaşamış olduğu cinsel ya da genital bir travma sonrasında yaşamış olduğu vajinismus problemidir. Bu tür vajinismus nedenleri genellikle düşük yapma, kürtaj olma, ölü doğum, taciz ve tecavüz gibi durumlar olarak gösterilebilmektedir.

 • Aparoni

Çeşitli nedenlere bağlı olarak birleşme yaşanmaması durumunda aparoni adı verilmektedir. Vajinismus da bir tür aparoni olarak nitelendirilirken, bu durum kadına, erkeğe ya da çifte bağlı olarak gerçekleşebilmektedir.

 • Disparoni (Ağrılı penetrasyon, cinsel ilişki ağrısı)
Disparoni (Ağrılı penetrasyon, cinsel ilişki ağrısı)
Disparoni (Ağrılı penetrasyon, cinsel ilişki ağrısı)

Disparoni ise birleşme esnasında yaşanan ağrı, sancı, batma durumudur. Vajinismus nedenleri olarak da gösterilebilen disparoni, vajinismus dışında fizyolojik ya da psikoloji ile alakalı nedenlerle de ortaya çıkabilmektedir.

 • Vulvar Vestibulitis Sendrom (VVS, Vulvar vestibulitis)

Kızlık zarı ve etrafındaki aşırı hassasiyet nedeniyle ortaya çıkan vulvar vestibulitis sendrom, disparoni ve anorgazmi gibi sorunlar neticesinde meydana gelmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Günümüzde kadınların yaşamış olduğu her türlü vajinismus türü cinsel terapi gerektiren problemlerdir. Genellikle psikolog ya da cinsel terapistler tarafından yürütülen cinsel terapi, kadınlar ve çiftler için kısa sürede çözüm sunabilmektedir.

Vajinismus Boşanma Sebebi Midir?

Vajinismus nedir sorusuyla beraber boşanma sebebi midir sorusu da merak edilen konular arasında yer alır. Bu hastalığı yenmek hemen hemen her kadın için hayati bir önem arz etmektedir. Cinsel birleşme sırasında kadının yoğun bir kaygı yaşaması, korkusu ve gibi durumlar neticesinde ortaya çıkan vajinismus, ne yazık ki günümüzde de birçok evlilik için boşanma sebebi olarak değerlendirilebilmektedir. Bu nedenle de bu tür bir cinsel sorun ile karşı karşıya olan kadınları mutlaka bir psikolog ya da terapiste müracaat ederek vajinismus tedavisi görmesi gerekmektedir.

Vajinismusu yenmek sanıldığı kadar zor olmamakla beraber, bu alanda birçok psikolog ve terapist hastaları için cinsel terapi uygulamaktadır. Bu hastalığın tedavisinde oldukça faydalı ve etkili olan cinsel terapi, çoğu zaman ilaç kullanmaya gerek olmadan sorunun üstesinden gelebilme konusunda yardımcı olabilmektedir.

Uzmanlara göre kadınların vajinismus sorununu aşabilmesi için cinsel terapiye eşleri ile beraber katılması önemlidir. Üstelik bu sayede kadın ve erkek arasında cinsel uyum da sağlanabilmekte ve evliliklerde boşanma yerine daha mutlu bir yaşam sürdürebilme fırsatı elde edilmektedir.

Günümüzde daha sağlıklı ve mutlu bir cinsel hayata sahip olmak isteyen vajinismuslu kadınların mutlaka bir psikolog ya da terapistten terapi görmesi gerekmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım


Bir önceki yazımız olan Şizoid Kişilik Bozukluğu Nedenleri ve Belirtileri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.