Bağlantıları atla
Sizoid ile sizotipal kisilik bozuklugu ayni mi farkli mi

Şizoid ile Şizotipal Kişilik Bozukluğu Aynı mı Farklı mı?

Kişilik bozukluğu ne yazık ki bugün de sıkça karşılaşılan psikoloji problemleri arasında yer almaktadır. Günümüzde pek çok farklı türden kişilik bozukluklarına rastlayabilmek mümkün olurken, şizoid kişilik bozuklukları ile şizotipal kişilik bozuklukları da bu türlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. her ne kadar bu iki bozukluk isim itibari ile birbirine benzediğinden karıştırılsa da, Şizoid ile Şizotipal Kişilik Bozukluğu Arasındaki Farklar oldukça fazladır.

Şizoid Kişilik Bozukluğu Nedir?

Şizoid Kişilik Bozukluğu Nedir?
Şizoid Kişilik Bozukluğu Nedir?

Şizoid kişilik bozukluğu, genellikle yakın ilişki kurmaktan çekinme ve duygularını ifade etmede kısıtlı olma ile karakterize olan bir bozukluktur. Bu gibi bir kişilik sorunu ile karşı karşıya olan bireyler genellikle bir başkası ile yakın ilişki kurma konusunda oldukça isteksiz olurken, aynı zamanda psikoloji açısından içine kapanık kalmayı ve sosyalleşmekten de kaçınarak yalnız kalmayı istemektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Şizoid bozukluğu olan bireyler yalnızlığı sevdiği için yaşamını ve hatta meslek hayatını da buna göre çizmektedir. Üstelik negatif ya da pozitif fark etmeksizin duyguları da kısıtlı olan bu kişiler, en büyük olaylarda dahi tepkisiz ve pasif kalabilmektedir.

Şizotipal Kişilik Bozukluğu Nedir?

Sizotipal kişilik bozukluğu ise son yıllarda tanımlaması yapılan ve şizofreni kalıtımlarına rastlanan bir bozukluktur. Bu bozukluğa sahip olan bireyleri davranış ve düşünceleri oldukça tuhaf olurken, genellikle olağandışı özellikler taşımakta ve çevresi ile nadiren ilişki kurmakta ve egzantrik bir kişilik yapısına sahip olmaktadır.

Önemli bir psikoloji problemi olan bu bozukluk da tıpkı şizoid bozukluk gibi psikolog ya da terapistler tarafından tedavi gerektirmektedir. Her ne kadar kişilik bozuklukları için kesin bir sonuçtan bahsetmek mümkün olmasa da psikolog ve terapistler tarafından uygulanan çeşitli terapi yöntemleri bireyler üzerinde önemli faydalar sağlayabilmektedir.

Şizoid ile Şizotipal Kişilik Bozukluğu Arasındaki Farklar

Şizoid ile Şizotipal Kişilik Bozukluğu Arasındaki Farklar
Şizoid ile Şizotipal Kişilik Bozukluğu Arasındaki Farklar

Şizoid ile şizotipal kişilik bozukluğu çoğu zaman gerek isim gerekse semptomları ile benzeştiği için aynı kişilik sorunları olarak düşünülmektedir. Ancak iki tür bozukluk arasında ayırt edilebilmesi açısından birçok farklılık bulunmaktadır. Şizoid ile Şizotipal arasındaki farklardan en bilindik ve belirgin olanı ise şizotipal kişiliklerin günlük yaşamında en basit olaya dahi büyük anlamlar yükleyebilmesidir. Bu bozukluğa sahip bireyler çevresindekilere akıl okuyabildiklerinden ya da geleceği hissedebildiklerin bahsedebilmektedir. Şizoid kişilikler ise daha çok toplumda silik bir yapıya sahip olmasıyla bilinmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Öte yandan şizoid bozukluk sosyal açıdan çekingen, ilişkileri zayıf ve içe dönük bir karaktere sahiptir. Şizotipal bozukluk ise şizofreni ile yakından ilişkili bir durumdur.


Bir önceki yazımız olan Anoreksiya Nedir? Tedavi Edilmezse Ne Olur? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.