Bağlantıları atla
Saplantili takintili ask yenilir mi

Saplantılı (Takıntılı) Aşk Yenilir mi?

Bir tür obsesif kompülsif bozukluk olarak bilinen takıntılı aşk, bireyi bir kişiye saplantılı olması durumudur. Genellikle bu gibi bir psikoloji sorunu yaşayan insanlar sevdiklerini saplantılı bir şekilde koruma ihtiyacı duyabilmektedir. Hatta bazen sevdiklerini köle kendisini de sahibi gibi düşünerek onları kontrol etmeye çalışabilmektedir. Takıntılı aşk durumu hem bireyin hem de sevdiği kişinin hayatını ciddi ölçüde etkilediğinden, mutlaka bir uzmandan destek alması gerekmektedir.

Saplantılı (Takıntılı) Aşk Neden Olur?

Saplantılı (Takıntılı) Aşk Neden Olur?
Saplantılı (Takıntılı) Aşk Neden Olur?

Saplantılı ya da bir diğer değişle takıntılı aşk için gösterilebilecek herhangi bir neden bulunmamaktadır. Fakat günümüzde pek çok uzman yapılan araştırmalar neticesinde bağlanma bozukluğu, boderline kişilik bozukluğu, delüzyonel bozukluk, erotomani, obsesif kıskançlık ve obsesif kompilsif bozukluk gibi çeşitli psikoloji sorunları ile bağlantılı olduğunu düşünmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Takıntılı Nasıl Teşhis Edilir?

Nasıl Teşhis Edilir?
Nasıl Teşhis Edilir?

Takıntılı aşk gibi obsesif bozukluk türünün teşhis edilebilmesi için öncelikle bireyin bir psikiyatrist ya da diğer psikoloji uzmanları tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Bu tür muayenelerde uzmanlar ilk olarak hastalara ilişkileri ile alakalı birtakım sorular yöneltmektedir. Bununla beraber bireyin herhangi bir zihinsel rahatsızlığı olup olmadığı da araştırılan konular arasında yer almaktadır.

Bu gibi durumlarda bazen uzmanlar diğer ihtimalleri eleyebilmek adına tıbbi bir teşhis koyma durumunda da olabilmektedir. Obsesif bozukluk diğer pek çok zihinsel rahatsızlıklarla kesiştiğinden DSM tarafından sınıflandırılmamıştır.

Öte yandan henüz tespit edilemeyen bazı nedenlerden dolayı takıntılı aşk durumunun erkeklerden ziyade kadınlarda daha sık görüldüğü de bilinmektedir.

Saplantılı (Takıntılı) Yenmek Mümkün mü?

Takıntılı aşk gibi obsesif bozukluk türlerinden üstesinden gelebilmek mümkündür. Bunun için mutlaka bir psikolog ya da psikiyatristten profesyonel bir destek alınması gerekmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Genellikle bu gibi psikoloji sorunları için gerçekleştirilen tedavi yöntemleri, sorunun kaynağına bağlı olarak belirlenmektedir. Üstelik çoğu zaman saplantılı aşk kurumunda ilaç tedavisi ile psikoterapi beraberce yürütülmektedir.

İlaç tedavisi beynin kimyasını düzene sokmak ve korumak konusundan oldukça faydalı olacaktır. İlaçların etkisi çoğu zaman birkaç hafta içerisinde kendisini gösterirken, bu sayede hastalığın semptomları da hafifletilebilmektedir.

Öte yandan saplantılı aşkı yenebilmek için terapi yöntemleri de oldukça etkili olmaktadır. Bazen bu tür tedavi yöntemlerine aile bireyleri de dahil edilebilmektedir. Ayrıca birey hastalığının şiddetine göre grup ya da bireysel psikoterapilere de katılabilmektedir.


Bir önceki yazımız olan Anoreksiya Nedir? Tedavi Edilmezse Ne Olur? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.