Bağlantıları atla
Mutsuz evliligin ustesinden gelebilirsiniz

Mutsuz Evliliğin Üstesinden Gelebilirsiniz!

Günümüzde insanların büyük çoğunluğu büyük hayaller ve beklentilerle evlenmekte ve hem karşılanmayan beklentilerini hem de evliliğe dair acılarını zihnine kazıma eğilimi göstermektedir. Evlilikle taraflardan birinin ya da her ikisinin evliliğine dair kayıtsız kalması ve küçümseyici davranışlarda bulunması, evliliğe özen gösterilmesi gerektiğine bir işaret olarak değerlendirilmektedir. Bu gibi durumlarda çiftlerin bir çift terapistine müracaat etmesi ve evlilik terapisi görmesi oldukça faydalı olacaktır.

Mutsuz Evliliği Nasıl Sürdürebilirsiniz?

Mutsuz bir evliliğin sürdürülebilmesi için gerekli olan en önemli şey iyi niyettir. Diğer pek çok ilişki türünde olduğu üzere evlilikte de gerekli özen, değer ve dikkat gösterilmediği takdirde çiftler arasındaki ilişki git gide kötü bir hal alacaktır. Bu gibi evliliklerde “neden?” sorusu değil, “nasıl?” sorusu evliliğin yoluna girmesini ve sürdürülebilir olmasını sağlamaktadır.

Mutsuz bir evliliği sürdürebilmenin ayrıca pek çok yolu ve yöntemi bulunmaktadır. Çiftlerin aşk haritasını geliştirmesi, eşine olan sevgi ve hayranlığını ayakta tutması, birbirlerine sırt dönmek yerine yüzünü dönmesi, eşin kendisini etkilemesine izin vermemesi, çözülebilir problemleri çözmesi, birbirine karşı hoşgörülü ve saygılı olması, empati kurulması, ritüeller, değerler ve geleneklerle alakalı her iki tarafından paylaştığı bir değerler sistemi kurulması, bu tür evliliklerde oldukça faydalı olabilmekte ve mutsuz evliliğin mutlu ve sürdürülebilir hale getirilmesi konusunda bir hayli etkili olabilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Psikoloji literatüründe beynin eş ile alakalı bilgileri topladığı bölüme Aşk Haritası adı verilmektedir. Mutlu çiftlerin aşk haritası oldukça geniş ve zengin olurken, eşin en sevdiği filmden en korktuğu hususlara kadar birçok konu bu haritada yer almaktadır. Eşler birbirine ne kadar ilgili ve bilgili olursa evliliğin iyileşmesi de o kadar kolay olacaktır.

Öte yandan evliliklerde romantizm yalnızca pahalı hediyeler ya da maddiyatla ölçülebilecek şeyler olarak değerlendirilmemelidir. Romantizm daha çok günlük hayattaki ufak tefek detaylardır. Örneğin; günlük hayatın yoğun temposunda eşinizi sevdiğinizi gösteren iki çift söz ya da davranış bile evlilikteki romantizmi canlı tutmaya ve kurtarmaya yetebilecektir. Ayrıca sağlıklı bir ilişki ya da evlilik sürdürebilmek adına problemlerin çözüme de şarttır. Çözülebilecek olan problemleri kendi aralarında çözmesi gereken eşler, çözülemeyecek problemler içinse profesyonel bir destek almalıdır. Bu gibi durumlarda pek çok psikolog ve terapistler, çiftler için evlilik terapisi uygulayabilmektedir.


Bir önceki yazımız olan Erkekler Neden Aldatır? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.