Bağlantıları atla
Kilo vermede psikolojinin onemi

Kilo Vermede Psikolojinin Önemi!

Kilo Vermede Psikolojinin Önemi! Kilo problemleri genellikle beslenme alışkanlığı ile alakalı olabildiği gibi bazen psikoloji ile alakalı da olabilmektedir. Günümüzde pek çok insan çeşitli psikolojik sorunları nedeniyle devamlı olarak yemek yemeyi arzulamakta ve sağlıksız bir beslenme düzeni oluşturmaktadır. Bu durum da kilo vermenin aksine kilo alımına neden olabilmektedir.

Kilo Almanın Psikolojik Nedenleri

Kilo Almanın Psikolojik Nedenleri
Kilo Almanın Psikolojik Nedenleri

Psikolojik yemek yeme bozukluğu pek çok insanın karşı karşıya olduğu durumlardan biridir. İnsanlar pek çok farklı nedene bağlı olarak depresyon, mutsuzluk, mutluluk, heyecan ya da sinirlenme gibi duygusal ve psikolojik durumlarda kendisini yemeye verebilmektedir. Bu gibi beslenme alışkanlığı bireyin hem ruh hem de genel sağlığını olumsuz yönde etkilerken, aynı zamanda kilo almasına da neden olabilmektedir. Genel olarak kilo almanın psikolojik nedenlerinden bahsetmek gerekirse; bu nedenleri şu şekilde örneklendirebilmek de mümkündür:

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

  • Depresyonda

Genellikle depresyonda gibi bir psikolojik sorun yaşayan insanlar zamanda yeme bozuklukları durumu ile de mücadele etmekte, bu durum kilo problemlerine neden olmaktadır. Bu nedenle de diyette psikolojik hazırlık önem teşkil etmektedir.

  • Sinirlendiğinde

Ruh sağlığının kilo verme üzerindeki etkileri herkesçe malumdur. Günümüzde insanlar yemek yemek için kendisine çeşitli bahaneler üretebilirken, bazı insanlar psikolojik olarak sinirlendiğinde kendisine yemek yeme ihtiyacı duyabilmekte ve bu durum kilo alımına neden olabilmektedir.

  • Heyecanlandığında

İnsanlar istediği bir işi aldığında ya da yaşamış olduğu bir durum karşısında heyecanlandığında da yemek yeme ihtiyacı duyabilmektedir.

  • Mutsuzken

Mutsuzken yemek yemek en sık rastlanan durumlardan biridir. Bu nedenle insanların beslenmede psikoloji tedavi görmesi önerilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

  • Kutlamalarda Yemek

Bireyin kendisi ya da yakınları için yapılan kutlamalarda da yemek yeme durumu sıkça rastlanan durumlardan biridir. Bu durum da yine psikolojik olarak yeme nedenleri arasında yer almaktadır.

  • Kaygı Problemleri Yaşadığında

Kaygı ve endişe sorunları yaşayan bireyler de çoğu zaman gereğinden fazla yiyerek kilo alabilmektedir. Bu durum neticesinde de kilo vermek için psikolojik destek ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

  • Sevindiğinde

Psikolojik olarak sorun yaşayan insanlar iyi bir haber aldıklarında, mutlu olduklarında da kendisini yemeye verebilmektedir.

  • Sevdiklerini Kaybettiğinde

Bireyin sevdiği, değer verdiği birini kaybetmesi de yine kilo alımına neden olabilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Kilo Vermede Psikolojinin Önemi!

Kilo Vermede Psikolojinin Önemi!
Kilo Vermede Psikolojinin Önemi!

Kilo vermenin psikoloji ile yakından alakalı olduğu örnekler ile de bilinmektedir. Dolayısıyla bireylerin öncelikler beslenmede psikoloji tedavi görmesi ve ilk olarak bir psikolog ya da psikiyatristten destek alması önerilmektedir. Bu gibi durumlarda çoğu zaman terapi yöntemleri faydalı olurken, bu sayede kısa sürede netice elde edebilmek de mümkündür.


Bir önceki yazımız olan Anoreksiya Nedir? Tedavi Edilmezse Ne Olur? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.