Bağlantıları atla
iradenizi guclendirebilir misiniz

İradenizi Güçlendirebilir Misiniz?

İnsanların kendisini kontrol altında tutabilmesi ve güçlü bir iradeye sahip olması her zaman başarı için bir anahtar niteliği taşımaktadır. İsteme­, seçme, karar verme ve eylem olarak ifade edilebilen irade, insanların günlük yaşantısında önemli bir yere sahiptir. Bir iş, ders ya da hedefe ulaşabilmek için ihtiyaç duyulan motivasyon zaman içerisinde dağılabilirken, bireyin sahip olduğu güçlü ve sağlam bir irade hedefe giden yolda başarılı olmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla insanlar iradeyi güçlendirme için çeşitli araştırmalar yapabilmekte ve hatta psikoloji olarak bir uzmandan destek alabilmektedir.

İradenizi Güçlendirebilir Misiniz?

İrade gücü, insanların hedefini yakalamak ya da niyetini gerçekleştirmenin altında yatan bir güç olarak ifade edilmektedir. Sağlam bir irade insanın tembelliğini yenmesine yardımcı olurken, irade bozukluğu insanın özgüvenine zarar vermektedir. Bu durumda insan hedefine ulaşmak yerine hayal kurmakla yetinmek durumunda kalmaktadır. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına irade bozukluğunun üstesinden gelebilmek de önem teşkil etmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

İradeyi güçlendirme konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. İnsanın irade gücünün sınırlarını bilmesi, küçük hedeflerle başlaması, negatif düşünce ve etkilerden uzak durması, planlı bir şekilde hareket etmesi ve kendi nedenini kesinlikle unutmaması, iradeyi güçlendirme konusunda dikkat edilmesi gereken konulardandır.

İradesizliğin Belirtileri ve Nedenleri

İradesizlik ya da irade zayıflığı kendisini pek çok farklı şekilde gösterebilmektedir. Örneğin; kilo vermesi gereken bir bireyin diyet programına uyma konusunda güçsüz olması, belirli bir süre zarfı içerisinde teslim edilmesi gereken işin geçersiz nedenlerle yetiştirilememiş olması ya da insanın yapmaması gereken bir alışkanlığına yenik düşmesi gibi durumlar irade zayıflığının belirtileri arasında yer almaktadır.

İradesizliğin en önemli nedenlerinden biri ise çoğu zaman stres olarak gösterilmektedir. Stres, psikoloji açısından insanın yalnızca sağlığını değil, iradesini de olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle irade zayıflığı karşısında mücadele edemeyen kişilerin bir uzmandan destek alması gerekmektedir.

Psikologdan Destek Alabilirsiniz

İradesizlik konusunda problem yaşayan ve iradesini kendi çabaları ile güçlendiremeyen kişilerin yapabileceği en iyi şey bir psikolog ya da terapistten destek almaktır. Psikologlar bu gibi durumlarda bireyin neden iradesiz olduğunu araştırmakta ve buna göre bir tedavi süreci belirlemektedir. Çoğu zaman danışanları için terapi yöntemlerine başvuran uzmanlar, bu sayede kısa sürede uzun vadeli bir çözüm sunabilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım


Bir önceki yazımız olan Bulimia Hastalığı: Tedavi Edilmezse Ne Olur? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.