Bağlantıları atla
Erken Boşalma Nedir

Erken Boşalma Nedir?

Erken boşalma erkeklerde en çok rastlanan cinsel sorunların başında yer alır. Erken boşalmanın anlamı en basit şekliye cinsel ilişki sırasında erkeğin kontrolünün dışında orgazm olmasıdır. Bazı erkeklerde henüz cinsel ilişkiye girmeden boşalma olabilmektedir. Bu durum bazı erkeklerde devamlı bir sorunken; bazılarında ara sıra gerçekleşir.

Erken Boşalma Tanısı Nasıl Koyulur?

Bu sorunu yaşamayan erkeklerin ereksiyon sırasında boşalmayı kontrol etme denetimleri kendi ellerindedir. Sorun yaşayanlarda ise bu durum kendi kontrollerinde değildir. Genç yaştaki erkeklerin bu sorunu daha çok yaşadıkları bilinir. Bu rahatsızlığın tanısı bireyin devamlı şekilde, cinsel uyarılma süresinden kısa süre sonra, kişinin kontrolü dışında, cinsel birleşmeden hemen sonra gerçekleşiyorsa koyulur. Bu sorunda ereksiyon olan erkek ne zaman boşalacağını bilmez ve psikolojik olarak bu durum cinsel yaşamı olumsuz etkiler.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Erken Boşalma Nedenleri Nelerdir?

Bir uzman tarafından erkeğe bu tanının koyulabilmesi için en az altı aylık aktif cinsel birliktelik olması gerekir. Hayatı boyunca veya uzun süredir yaşanan sorunun altında çevresel faktörler, tıbbi faktörler ya da psikolojik faktörler yatar. Hayat boyu bu sorunu yaşayan erkeklerin çoğunda sorunun psikolojik faktörlere dayalı olduğu gözlemlenmiştir. Çevresel faktörlere ve o anki duruma bağlı olarak değişen sorunda erkek, partnerine göre de davranış sergileyebilir. Tiroit ve guatr gibi sorunlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, idrar yolu enfeksiyonları, prostat hastalıkları gibi ürolojik sorunlar, partnerle cinsel uyumun olmaması, yaşam tarzı, alkol kullanımı, genetik faktörler, hormon bozuklukları, şeker hastalığı ve stres de nedenleri arasında yer alır.

Erken Boşalma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erken boşalan ve boşalma süresini kontrol edemeyen bir erkek partnerinin orgazm olamayacağı endişesi yaşar ve cinsel ilişkiden giderek uzaklaşır. Bu durumda erkeklerin mastürbasyona yöneldiklerine sıkça rastlanır. Sağlıklı ve kaliteli bir cinsel yaşam için erken boşalma tedavi yollarına başvurulmalı, bu sorunun bir an önce çözümüne ulaşılmalıdır. Tedavisi çeşitli şekillerde yapılır. Bir uzman tarafından önerilecek olan ilaçla tedavi edilebileceği gibi erkeklik organı bölgesindeki kasların doğru çalışmasını sağlama amaçlı spor ve egzersiz, anestezik özelliğe sahip krem ve jeller de tedavi için önerilenler arasındadır. Ancak günümüzde erken boşalma tedavisi denince akla gelen en etkili yöntem cinsel terapilerdir. Erken boşalma konulu cinsel terapilerde sorun yaşayan kişilere çeşitli eğitimler verilir ve psikolojik olarak da tedavi edilir. 


Bir önceki yazımız olan Travma Sonrası Stres Bozukluğu Hakkında Her Şey! başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.