Bağlantıları atla
Cabuk sınırleniyorum nasıl onlerim

Çabuk Sinirleniyorum, Nasıl Önlerim?

Günümüzde pek çok insan, yaşamın olumsuz koşulları nedeniyle çabuk sinirlenme ve kısa sürede sakinleşme gibi durumlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Ani sinirlenme çoğu zaman bireyin kişilik ve karakteri ile de alakalı olurken, bu durum bireyin yaşamını ve psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Çabuk Sinirlenme Neden Olur?

Çabuk Sinirlenme Neden Olur?
Çabuk Sinirlenme Neden Olur?

Ani sinirlenme genellikle ortada hiçbir geçerli sebep yokken sinirlenme olarak da ifade edilebilmektedir. Çoğu zaman “kan beynime sıçradı” gibi ifadelerle izah edilmeye çalışılan bu durum, vücut sinirlenme anında fazladan adrenalin salgılamaktadır. Bu durum bireyin stresli olduğunu gösterirken, çabuk sinirlenen erkek ve kadının sinirlenme anında vücut ısısının artması, kan dolaşımının ve nabız atışının hızlanması, kan şekerinde artış ve gözde pipullarda genişleme gibi değişimler de görülebilmektedir. Ani sinirlenme durumunda vücutta bu gibi kısa ya da uzun süreli değişimler gözlenebilirken, bu durum bireylerde çeşitli sağlık sorunları riskini de artırabilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Bireyin yapısı hiçbir sebep yokken sinirlenme durumuna bir neden olarak gösterilebilmektedir. Fevri bir kişiliğe sahip olan bireylerde sıklıkla görülen bu durum, stres hormonunun daha hızlı bir şekilde yanıt vermesiyle ortaya çıkmaktadır. Üstelik insanın psikolojisini ve dolayısıyla yaşamını da olumsuz yönde etkilerken, çabuk sinirlenen kadın ve erkek için bu durum karşısında profesyonel bir müdahale gerekmektedir.

Ani Sinirlenme Nasıl Önlenir?

Ani Sinirlenme Nasıl Önlenir?
Ani Sinirlenme Nasıl Önlenir?

Aniden sinirlenme gibi durumları sıklıkla yaşayan insanlar “sinirlenmek istemiyorum” diye şikayette bulunmakta ve bu duruma bir çözüm aramaktadır. Genellikle nefsin terbiye edilmesi en etkili çözüm yollarından biri olarak tercih edilmektedir. Bireylerin ben merkezci oluşu çoğu zaman kendileri ile alakalı eleştiri ve söylemlere karşı çabuk sinirlenmelerine ve aşırı reaksiyon göstermelerine neden olurken, bu gibi durumlarda bireyin kendisi için bir farkındalık oluşturması çabuk sinirlenmeye çözüm olarak gösterilebilmektedir.

Birey bu gibi durumların üstesinden tek başına gelemediğinde ise bir psikologdan profesyonel destek alabilmektedir. Uzmanlar genellikle ani sinirlenme gibi durumlarla kendisine müracaat eden hastaları için bazı psikoterapi yöntemleri uygulamaktadır.  Örneğin; bilişsel davranışçı terapi ya da maruz bırakma terapisi gibi yöntemler sayesinde birey bu gibi durumlarla nasıl başa çıkabileceğini öğrenebilmekte ve uzman kontrolünde nefsini terbiye edebilmektedir.


Bir önceki yazımız olan Şizoid Kişilik Bozukluğu Olan Kişilere Nasıl Davranılmalı? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.