Bağlantıları atla
Basarisizligin 7 nedeni

Başarısızlığın 7 Nedeni!

Başarısızlık, ne yazık ki insanların yaşamında sıklıkla karşılaştığı istenmeyen sonuçlardan biridir. Öğrencilerin okul hayatında, çalışanların ise iş hayatında karşısına çıkan bu durum, aynı zamanda psikoloji konusunda da önemli problemlere neden olabilmektedir. Zira başarısızlık psikolojisi insanların kendisine olan inancını ve güvenini yitirmesine, yeni bir iş korkusuna ya da bu gibi olumsuzluklara yol açabilmektedir.

Başarısızlık Belirtileri

Başarısızlık belirtileri genellikle kişiye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla doğru ve kesin bir durumdan söz etmek mümkün olamazken, bireyin yapması gereken bir işi yerine getirememesi ya da bir öğrencinin çalıştığı sınavdan düşük not alması gibi durumlar başarısızlık belirtileri olarak örnek gösterilebilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Başarısızlık korkusu belirtileri ise daha farklı olmakla beraber, inisiyatif alma ya da zor görünen işleri ya da görevleri üstlenmekten çekinme, yapılması gereken işleri devamlı olarak erteleme, aşırı mükemmeliyetçi olma, kendi kendini sabote etme gibi durumlar bu durumun belirtileri arasında yer almaktadır.

Başarısızlığın 7 Nedeni!

Başarısızlık nedenleri de genellikle kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Kötü bir kalıtımsal geçmiş, sıradanlık, yetersiz disiplin, elverişsiz çevre, olumsuz kişilik ya da yetersiz eğitim başarısızlık nedenleri olarak gösterilebilirken, bu nedenler sonucunda çoğu zaman başarısızlık psikolojisi ortaya çıkmaktadır. Üstelik bu psikoloji insanları olumsuz olarak etkilediğinden tedavi de gerektirebilmektedir.

  • Yetersiz Eğitim

Yetersiz eğitim, başarısızlığa neden olan etkenlerden biridir. Bilginin eksik oluşu ve bilinçsiz bir şekilde yapılan işler genellikle başarısızlıkla sonuçlanmaktadır.

  • Yetersiz Disiplin

Hemen hemen her alanda önemli bir yere sahip olan disiplin, yeterli olmadığında başarısızlığa neden olmaktadır.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

  • Elverişsiz Ortam

İster okul olsun ister iş, çalışma ortamının elverişsiz olması ne yazık ki başarısızlık nedenleri arasında yer almaktadır.

  • Amaç ve Hedef Belirlenmemiş Olması

İnsanların çalışma ya da eğitim hayatında mutlaka bir amacı ve hedefi olmalıdır, aksi takdirde herhangi bir başarı elde etmek mümkün olmayacaktır.

  • Erteleme

İşleri ertelemek çağımızın hastalığı olarak kabul edilirken, bu durum beraberinde başarısızlık da getirmektedir.

  • İstikrarlı Olmama

Kararlı ve istikrarlı olmama, işini takip etmeme ve bu gibi durumlar da en önemli başarısızlık nedenlerindendir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

  • Sıradanlık

Bir işte başarılı olmanın en önemli unsurlarından biri de sıradan olmamak ve farklılıklar oluşturmaktır. Bu şekilde başarı elde edebilmek mümkündür.

Yaşamında çeşitli başarısızlıklar gören insanların bazen profesyonel destek alması gerekebilir. Bu durumda psikolog ve terapistler danışanlarına doğru çalışma metotlarını gösterebilmekte ve çeşitli konularda danışma hizmeti verebilmektedir.


Bir önceki yazımız olan Şizoid Kişilik Bozukluğu Olan Kişilere Nasıl Davranılmalı? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.