Bağlantıları atla
Asiri heyecanlanma nasil yenilir

Aşırı Heyecanlanma Nasıl Yenilir?

Heyecanlanmak, her insan için normal olarak kabul edilen bir durumdur. Ancak bazı insanlar bu durum normalden fazla düzeyde gerçekleştiğinden, aşırı heyecan ve kaygı olarak görülmekte ve bu durum günlük yaşamında ve hatta hayatının her alanında çeşitli olumsuzluklara neden olabilmektedir. Psikoloji ile yakından ilişkili olan bu durumun önüne geçebilmek içinse bazı önlemler alınabilmektedir. Ayrıca bir uzmandan destek alınması da faydalı olacaktır.

Aşırı Heyecanlanma Neden Olur?

Aşırı Heyecanlanma Neden Olur?
Aşırı Heyecanlanma Neden Olur?

Heyecan hemen hemen her insanın günlük olarak yaşamış olduğu bir duygudur. Yeni bir iş, eyni bir ev, özel hayat ve bu gibi durumlar insanların heyecanlanmasına neden olurken, bazen bu durum bazı insanlarda durduk yere heyecanlanmak ya da heyecanıen üst seviyede yaşamak gibi durumlar görülebilmektedir.  Anksiyeteya bağlı olan bu aşırı heyecan ve korku, çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir. Üstelik kişiye göre değişiklik gösteren heyecanlanma nedenleri, güven eksikliği, hata yapma korkusu, heyecanı kompleks haline getirmek, çeşitli travmalar, anksiyete ve kaygı bozuklukları ya da bunun gibi çeşitli psikoloji problemleri olarak örneklendirilebilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Bu gibi bir durum ile karşı karşıya olan kişilerin aşırı heyecanlanma sendromunu yenebilmek için çeşitli yöntemler denemesi gerekmektedir. Aksi takdirde heyecanlanma ömür boyu devam edecek ve bireyin yaşamını büyük ölçüde etkileyecektir.

Aşırı Heyecanlanma Nasıl Yenilir?

Aşırı Heyecanlanma Nasıl Yenilir?
Aşırı Heyecanlanma Nasıl Yenilir?

Günümüzde pek çok insan “Aşırı heyecanlanma nasıl yenilir?” sorusuna yanıt aramakta ve yaşam standartları yüksek bir yaşam sürdürmeyi arzulamaktadır. Aşırı heyecan duygusunun üstesinden gelebilmek için öncelikle bireyin heyecanlanmayı kompleks haline getirmemesi gerekmektedir. Heyecan duygusu oldukça insani bir duygu olurken, bu durum kişinin verimliliğine ya da genel olarak yaşamına zarar vermeye başladığında sorun olarak görülmelidir. Bunun dışında güven eksikliğinin aşılması, hata yapma endişesinden kurtulmak, daha önce yaşanan travmalara dikkat etmek gibi durumlar aşırı heyecanlanmayı yenmek için dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır.

Öte yandan aşırı heyecanlanmayı yenmek için bir psikolog ya da psikiyatristten profesyonel destek almak da doğru bir yöntem olacaktır. Bu gibi durumlarda uzmanlar hastalarına terapi yöntemleri uygulayarak sorunun kaynağını tespit etmekte ve problemin üstesinden nasıl gelinebileceğini göstermektedir.


Bir önceki yazımız olan Aferin Demenin 3 Yöntemi! başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Yorum bırakın

  1. 31 yaşındaki oğlum bir yere,okula işe veya bir davete giderken başta mide bulantısı ve karın ağrısı tuvalet sorunları yaşıyor psikolojik destek aldı ancak halen sorun yaşıyor.

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.