Bağlantıları atla
Antisosyal Kişilik Bozukluğu Olan Birine Nasıl Davranılır

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Olan Birine Nasıl Davranılır?

Antisosyal kişilik bozukluğu, günümüzde bazı insanlarda görülen kişilik bozukluğu türlerinden biridir. Zihinsel bir bozukluk olarak da kabul edilen antisosyal kişilik bozukluğu, hastalarda çeşitli semptomlarla kendini gösterebilmektedir. Uzmanlar, antisosyal bozukluk hastalığının ilişkilerde düşünme biçiminde ya da olayları algılama gibi konularda kronik bir problem olarak ifade etmektedir. Örneğin; bu durumda olan hastalar dürtüsel davranmakta, ihtiyaçlarının anında karşılanmasını arzulamakta, hayal kırıklığına katlanmamakta, kendisine ya da çevresine zarar verecek davranışlardan kaçınmamakta ve hatta yasalara dahi karşı gelebilmektedir. Bu nedenle de mutlaka tedavi gerektiren bir psikoloji sorunu olarak da değerlendirilebilmektedir.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Olan Birine Nasıl Davranılır?

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Olan Birine Nasıl Davranılır?
Antisosyal Kişilik Bozukluğu Olan Birine Nasıl Davranılır?

Antisosyal Kişilik Bozukluğu olan birine davranış şekli oldukça önemlidir. Genellikle aşırı sinirli ve agresif bir yapıya sahip olduklarından ikili ilişkilerde güçlük çekilebilmektedir. Üstelik karşısındaki kişiye ya da kendisine zarar verme eğilimi gösterebildiklerinden antisosyal kişilik bozukluğu olan birine daha ılımlı, sabırlı ve güven verecek şekilde yaklaşmak önemlidir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Tedavi Edilir mi?

Tedavi Edilir mi?
Tedavi Edilir mi?

Antisosyal kişilik bozukluğu tedavisi en zor tedavilerden biridir. Hastalar genellikle durumunun farkında olmamakla beraber psikoloji açısından durumunu kabul etmemektedir. Bu nedenle de tedaviye gelmeyi reddetmekte ya da yakınlarının zoru ile bir uzmana danışmaktadır.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu tedavisi için hastanın ikna edilmesi oldukça önemlidir. Bu aşamada hasta yakınlarına önemli görevler düşmektedir. Bu gibi hastalar için geliştirilen bazı psikoterapi yöntemleri hastalığı tamamen ortadan kaldıramasa da, hastanın daha uyumlu ve kontrollü olmasını sağlayabilmektedir.

Genellikle uzmanlar bu hastalığın tedavisinde terapi ve ilaç tedavisi kombinasyonu denemektedir. Hali hazırda uygulanan tedavi yöntemlerinin antisosyal kişilik bozukluğu hastalarında ne kadar etkili olduğunu değerlendirmek güçtür. Ancak uzmanlar tarafından uygulanan farklı tiplerdeki psikoterapi yöntemlerinin çeşitli etkileri olduğu bilinmektedir.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Psikologdan Yardım Alabilirsiniz!

Antisosyal kişilik bozukluğuna sahip olan bireyler bu sorunun üstesinden gelmek ve daha sağlıklı, mutlu ve uyumlu bir yaşam sürdürebilmek açısından mutlaka alanında uzman olan bir psikologdan yardım almalıdır. Günümüzde birçok psikolog çeşitli psikolojik sorunlar için destek sağlarken, antisosyal kişilik bozukluğuna sahip olan bireylere de daha kaliteli bir yaşam sürdürebilmesi adına çeşitli yöntemlerle yardımcı olabilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım


Bir önceki yazımız olan Paranoid Kişilik Bozukluğu Kimlerde Görülür? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.