Bağlantıları atla
Aldatıldım Ne Yapmalıyım

Aldatıldım! Ne Yapmalıyım?

Aldatılmak kadın ya da erkek hiçbir bireyin ilişkisinde yaşamak istemeyeceği durumlardan biridir. Kişilerin sevdiği ve güvendiği eşleri tarafından aldatıldığını öğrenmesi öncelikle kandırılmışlık hissinden dolayı çok kötüdür. Kadın – erkek aldatıldığını öğrenen herkes önce karşısındaki kişiye güven duymaktan vazgeçer, daha sonra hayata bakış açısı değişir.

Aldatılan kişiler özel sırlarını, en güzel anlarını, en güzel anılarını ve duygularını paylaştıkları kişilerin kendisini kandırdığını öğrendiklerinde çeşitli duygu paylamaları yaşarlar. Bu duygular kişiye göre değişiklik göstermekle birlikte öfke, üzüntü, şaşkınlık, nefret, intikam, utanç, korku olarak çeşitlenir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Aldatılmanın Psikolojik Etkileri Nelerdir?

İlişkilerde sadakatsizlik en büyük ayrılık nedenleri arasındadır. Bazı ilişkilerde aldatılan taraf aldatıldığından hiç haberdar olmaz. Ancak bazı durumlarda aldatma olayı ortaya çıkar.

Aldatılmanın psikolojik etkileri kişiler üzerinde çok fazladır. Her ne kadar bu etkiler göz ardı edilerek hayatın akışına devam edilse de aldatılan kişi artık hayata ve tüm insanlara karşı güvensizdir. Bu süreç sonrasında yaşanan duygu durumları da “Aldatıldım, ne yapmalıyım?” diye düşünen kişilerin hayatlarının devamı için önem taşır. Aldatılmanın psikolojik etkileri önemsenmez ve kendi kendine geçmesi beklenirse durum o kişi için giderek zorlaşır. Aldatılma duygusu bireylerin, diğer bireyleri, hayatı ve diğer herkesle devam eden iletişimini sorgulamasına yol açar.

Ayrıca kişi kendi kendini de sorgulayarak bir çıkmazın içine girebilir. Aldatılan kişilerin yapması gereken en doğru şey bir uzmandan yardım almak ve psikoterapi seansları ile kendisini kötü hissettiren bu duygulardan kurtulma yoluna gitmesidir. Psikoterapi seansları sırasında uzmanların yaklaşımı sayesinde aldatılan bireyler gerçek duygularının farkına varırlar. O güne kadar kimseye açamadıkları aldatılmadan kaynaklı duygularının üzerine giderek bunlardan kurtulmayı başarırlar.

Aldatılan Kişiler Neler Yapmalı?

Aldatılan kişilerin kendi kendilerine telkin yöntemiyle yapacakları bazı şeyler de vardır. Bunların başında geleceğe karşı umutsuz olmamak adına aldatıldığını, ancak bu durumun sadece o ilişkiye özel bir şey olduğunu kabul etmektir. Aldatılma sonrasında hissedilen duyguları içine atmamak, bu duyguları yakın çevreye açıkça ifade edebilmek de kişilere iyi gelecektir. Aldatma yaşanan ilişkilerde aldatılan tarafın o ilişkiye artık devam edip etmeyeceğine de bir an önce karar vermesi gerekir. Bu karar verilirken yaşanan şeyin çok ağır olduğu, bundan sonra o ilişkiye adapte olup olmayacağınızı iyi düşünmeniz gerekir. Verilen karar hangi yönde olursa olsun arkasında durulması ve desteklenmesi gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Aldatılan kişilerin daha sonraki psikolojik yaşamlarına sağlıkla devam edebilmeleri için eşleriyle ayrılma ya da ilişkiye devam etme kararından hangisini alırlarsa alsınlar kendi içlerinde onu affetme yoluna gitmeleri gerekir. Aksi halde giderek büyüyen bir kin ve nefret duygusu aldatılan kişi üzerinde olumsuz etkileri neden olacaktır. Bu konuda da en etkili yöntemlerin alınacak psikoterapi seansları olduğu bilinmektedir. Bu seanslar nefret duygusundan arınmanızı da sağlayacaktır.


Bir önceki yazımız olan Travma Sonrası Stres Bozukluğu Hakkında Her Şey! başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.