Bağlantıları atla
Histrionik nedir

Histrionik Nedir?

Histrionik nedir? Kendisinde Histrionik kişilik bozukluğu görülen kişiler olarak bilinmektedir. Histrionik kişilik bozukluğuna sahip olan bireyler başına gelen her türlü olayı dramatize ederek karşısındakine aktarmakta, neredeyse kendisini acındıracak hale getirmektedir. Günümüzde ne yazık ki pek çok insanda görülebilen bu davranış bozukluğu, insanların yaşamını ve hatta psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Dolayısıyla bir uzman kontrolünde olması ve daha sağlıklı bir yaşam için tedavi olması da oldukça önemlidir.

Histrionik Nedir?

Histrionik Nedir?
Histrionik Nedir?

Histrionik kişilik bozukluğuna sahip olan bireylere histrionik adı verilmektedir. Toplumda ilgi arsızlığı olarak da nitelendirilen histrionik kişilik bozukluğu, çoğu zaman ergenlik döneminde kendisini göstermektedir. Fakat bazen bazı bireylerde de çevresel faktörlerin etkisiyle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Histrionik Kişilik Bozukluğu Kimlerde Görülür?

Histrionik Nedir?
Histrionik Nedir?

İnsanları psikoloji açısından büyük ölçüde etkileyen ve pek çok farklı insanda görülebilen histrionik kişilik bozukluğu, farklı şekillerde kendini gösterebilmektedir. Örneğin; histrionik olan kişiler bulundukları ortamda devamlı olarak ilgi çekmeyi istemekte, hatta bunun için dış görünüşünü dahi değiştirebilmektedir. Bunun yanı sıra yaşadığı olay ya da duyguları aşırı derecede abartarak karşısındakine aktarması, konuşma esnasında diksiyonunu düzeltmesi ve yabancı kelimeler kullanmaya çalışması, övgü almak adına her yolu denemesi, bulunduğu ortama göre hareket etmesi, kendisine ait fikir ve düşüncesinin olmaması, akıl verircesine konuşması ve kendi hatalarının başkasınınmış gibi anlatması histironik kişilik bozukluğu belirtileri olarak gösterilebilmektedir.

Histrionik ile yaşamak oldukça zor bir durum olurken, bu kişilerin mutlaka bir uzmandan destek alması gerekmektedir. Günümüzde pek çok psikolog histrionik kişilik bozukluğu tedavisi ile ilgilenebilirken, bu sürecin gerek hasta gerekse uzman bakımından zorlu bir süreç olduğu bilinmelidir.

Histrionik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Histrionik kişilik bozukluğu tedavisi pek çok farklı yöntemle yapılabilirken, genellikle psikoterapi yöntemleri ve ilaç tedavisi gibi yöntemler tercih edilmektedir.

Histrionik ile yaşamak çeşitli sorunları da beraberinde getirdiğinden bireyin mutlaka bir psikologdan destek alması gerekmektedir. Ancak çoğu zaman birey durumunun farkında olmadığından tedaviyi kabul etmezken, bu durumda yakınları devreye girerek hastayı ikna etmelidir. Bu doğrultuda psikologlar hastalarına bilişsel davranışçı terapi, maruz bırakma terapisi ve bu gibi yöntemler uygulayarak hastada farkındalık oluşturmakta ve sorunun uzun vadede çözülebilmesi açısından yardımcı olmaktadır.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım


Bir önceki yazımız olan Şizoid Kişilik Bozukluğu Olan Kişilere Nasıl Davranılmalı? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.