Bağlantıları atla
Erkeklerde depresyon nedenleri

Erkeklerde Depresyon Nedenleri

Depresyon, günümüzde pek çok bireyin yaşamının çeşitli dönemlerinde deneyimlediği psikoloji sorunlarından biridir. En az kadınlar kadar erkeklerde depresyonla karşı karşıya kalırken, bu gibi durumlarda genellikle bir uzmandan destek alınmakta, ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Aksi takdirde depresyon ilerleyerek daha farklı psikoloji sorunlarına neden olabilmektedir.

Erkeklerde Depresyon Nedenleri

Erkeklerde Depresyon Nedenleri
Erkeklerde Depresyon Nedenleri

Genellikle pek çok psikoloji sorunu kadınlarda daha belirgin bir şekilde görülebilmektedir. Fakat bu durum erkeklerin de depresyona girmeyeceğini göstermemektedir. Depresyon, erkeklerde de sıklıkla görülen bir problem olarak bilinmekte ve erkeklerin günlük yaşamını dahi olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Depresyona giren erkekler çoğu zaman iş hayatında ya da günlük hayatta ciddi bir güç kaybı yaşayabilmektedir. Ayrıca sorumluluklarının aksaması ve hayattan zevk alamayacak hale gelmesi de depresyona giren erkeklerde sıklıkla görülen durumlar arasında yer almaktadır.

Erkeklerde depresyon nedenleri genellikle kişiye bağlı olarak değişebilmektedir. Genetik, biyolojik ve çevresel faktörler ise erkeklerde depresyon nedenleri olarak gösterilebilmektedir. Örneğin; erkeğin çok sevdiği birini kaybetmesi, iş hayatında yaşamış olduğu yoğun stres, gereğinden fazla üstlendiği ve kendisine ağır gelen sorumlulukları, geçim sıkıntısı gibi durumlar erkeklerde depresyona neden olabilmektedir.

Erkeklerde Depresyon Belirtileri

Depresyon Belirtileri
Depresyon Belirtileri

Erkeklerde görülen depresyon çeşitli şekillerde kendisini gösterebilmektedir. Her erkekte belirtiler farklılık gösterebilirken, genel olarak bakılacak olursa;

 • Bireyin aşırı sinirli, kızgın ve saldırgan olması
 • Eskiden aile ya da arkadaşlarla yapılan aktivitelerden artık zevk alamama
 • Cinsel isteksizlik ve performans problemleri
 • Huzursuzluk, stres ve kaygı
 • İştahsızlık ya da aşırı yemek yeme
 • Devamlı yorgun hissetmesi, çok uyuması ya da hiç uyuyamaması
 • Bağ ağrısı, çeşitli fiziksel ağrılar, sindirim sistemi sorunları
 • Sahip olduğu birçok sorunluluğu yerine getirememe
 • Konsantrasyon problemleri, unutkanlık
 • Alkol, sigara ve uyuşturucu maddelere yönelme
 • Aile ve arkadaşlar da dahil olmak üzere herkesten uzaklaşma gibi durumlar, erkeklerde depresyon belirtileri olarak gösterilebilmektedir.

Kendisinde bu gibi belirtiler görülen erkeklerin mutlaka bir uzmandan destek alması gerekmektedir. Depresyondaki erkekler tedavi olmadığı takdirde bu durum ömür boyu devam etmektedir. Dolayısıyla bir psikolog ya da psikiyatriste görünülmesi şarttır.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Uzmanlar depresyon şikayeti ile kendisine müracaat eden danışanları için genellikle ilaç tedavisi, terapi ya da her iki yöntemi de uygulamaktadır. Bu yöntemler depresyon konusunda oldukça etkili olurken, bireyin daha sağlıklı ve huzurlu bir yaşama kavuşması sağlanabilmektedir.


Bir önceki yazımız olan Anoreksiya Nedir? Tedavi Edilmezse Ne Olur? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.