Bağlantıları atla
Çocuğunuza Nasıl Sınır Koyarsınız?

Çocuğunuza Disiplini Nasıl Öğretirsiniz?

Anne ve babalar, çocuk psikolojisi konusunda ne kadar bilinçli olursa, toplumda o kadar bilinçlenecektir. Dolayısıyla çocuklara iyi bir eğitim vermek adına anne ve babaların bilinçlendirilmesi gerekir. Çocuklara farkındalık kazandırılması gereken konulardan biri de disiplindir.

Disiplin Kavramı

Anne ve babaların çocuklara kural koyma eyleminden önce disiplin kavramını anlaması gerekir. Disiplin ne demektir? “Hayır” demek midir, otorite midir, amacı ve işlevselliği nedir?

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım

Bir otorite yaratmak değildir. Ceza vererek, bağırarak, “hayır” diyerek, çocuğa verilmez ya da kural koyulmaz. Mantıklı kurallar dahilinde hal ve hareketlerde bulunmak ve bunların tutarlı olmasını sağlamaktır. Bu doğrultuda anne ve babaların çocuklara kural koyma eyleminde bulunurken kontrollü, tutarlı ve kararlı olması şarttır. Aynı zamanda hoşgörü demek olduğu için aradaki denge kurulmalıdır.

Çocuklarda Disiplin Süreci

Çocuklarda Disiplin Süreci
Çocuklarda Disiplin Süreci

Çocuklar henüz daha 6 aylıkken kendi güçlerinin farkına varırlar. Bu gücü denerken ağlama yolunu kullanırlar. Ağlayarak bir şeyleri elde etmek isterler. Bir bebek ağladığında ebeveynin davranışı, çocuktaki disiplini belirler. Bu nedenle çoğu ebeveyn çocuklara sınır koyma konusunda zorluk yaşar. Genel olarak bağırma, çağırma, hakaret ya da şiddet ile koyulmaya çalışılır. Fakat bu çocuğun psikolojik gelişimine büyük zararlar verir.

Çocuklara sınır koyma süreci oldukça zordur. Ebeveynlerin kararlı davranması, kimi zaman sert, katı, vicdansız olması gerekir. Fakat içerisinde sevgi, şefkat, destek, kararlılık da vardır. Sınır da vardır, özgürlük de vardır. Bu dengeyi ebeveynlerin doğru bir şekilde planlaması ve uygulaması gerekir. Psikoloji bakımından çocuklardaki gelişimin aksamaması adına uzman bir hekimden de destek alınması en iyi yol olacaktır.

Psikolojik Destek Alınabilir

Psikolojik Destek Alınabilir
Psikolojik Destek Alınabilir

Bu süreci yaşanırken çocuktaki psikoloji dengesinin bozulmaması adına, ebeveynlerin dikkatli ve özenli davranması gerekir. Çocuğa sürekli kurallar koymak ne kadar yanlışsa, hiç kural koymamak, sınır belirtmemek de o kadar yanlıştır. Fakat bu kurallar şiddet, bağırma, hakaret etme yöntemleri gibi yöntemlere başvurularak koyulmamalıdır. Özgürlüğün ve sınırın bir arada bulunduğu bir kavram olduğu için ebeveynler bu konuda mutlaka bir uzman psikolog yardımı almalı ve çocuklarına nasıl davranması gerektiği hususunda destek oluşturmalıdır.

İletişim bilgilerinizi bırakın, psikolog randevusu oluşturmak için sizi arayalım


Bir önceki yazımız olan Şizoid Kişilik Bozukluğu Tedavi Edilmezse Ne Olur? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

This website uses cookies to improve your web experience.
Konuşmayı Başlat
Randevunu WhatsApp'tan Oluştur
Merhaba,
Merak ettiklerinizi sormak ve online terapi randevusu oluşturmak için WhatsApp'tan konuşma başlatın.